"W 2015 roku KE zdecydowała się na duże płatności na rzecz uchodźców". Rozmowy premierów Polski i Holandii
- W 2015 i 2016 roku, gdy część ogromnej fali uchodźców została zatrzymana w Turcji, Komisja Europejska zdecydowała się na bardzo duże płatności, by ci ludzie mogli tam przetrwać - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.
2022-03-21, 17:32
- Wobec takiej brutalnej, nagiej siły musimy być zjednoczeni, musimy przeciwdziałać temu w jak najmądrzejszy sposób - dlatego przedyskutowaliśmy z premierem Holandii wszystkie możliwe mechanizmy, które mają ulżyć straszliwie pokrzywdzonym przez los uchodźcom wojennym z Ukrainy - powiedział premier na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem holenderskiego rządu.
Morawiecki wyraził również wdzięczność wobec premiera Marka Rutte i Królestwa Niderlandów za "pełną deklarację wsparcia w tym trudnym procesie". - Dość przypomnieć, że w 2015, 2016 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z poprzednią bardzo dużą falą uchodźców - wtedy ich część została zatrzymana na terenie Turcji i Komisja Europejska zdecydowała się na dwie bardzo duże płatności - dwie transze po 3 mld euro - by ci ludzie mogli tam przetrwać - mówił.
- Dziś mamy do czynienia z innego typu uchodźcami wojennymi, można powiedzieć, że sytuacja jest w pewnym sensie trudniejsza, ponieważ to uchodźcy, którzy reprezentują część swoich rodzin - mężczyźni zostali walczyć, a kobiety z dziećmi i osoby starsze są w Polsce. System ochrony zdrowia, szkolnictwo, wszystkie nasze instytucje publiczne zostały uruchomione, by można było zaoferować pewną namiastkę normalności - stwierdził również premier.
REKLAMA
Posłuchaj
- Zełenski do Niemców: działajcie, nie pozwólcie sponsorować machiny wojennej Rosji
- Konfiskaty majątków rosyjskich firm i oligarchów. Rząd chce zmian w konstytucji
Polska za szybkim nadaniem Ukrainie statusu kandydata
Polska jest za tym, żeby Ukraina szybko uzyskała status kraju kandydującego do UE - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Warszawie z premierem Holandii Markiem Rutte. Dodał, że Ukraina potrzebuje takiej nadziei.
- Polska opowiada się za tym, żeby dać nadzieję Ukrainie. Polska jest za tym, żeby Ukraina szybko uzyskała status kraju kandydującego do UE. Namawiamy naszych partnerów zachodnich w Europie, żeby na ten pierwszy krok odważnie się zdecydować, bo Ukraina tego potrzebuje - tej nadziei - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem rządu Holandii.
REKLAMA
Premier przyznał, że nie wszystkie kraje unijne podzielają zdanie Polski i zapowiedział, że będzie namawiał do poparcia takiego rozwiązania przywódców unijnych na najbliższym szczycie europejskim.
- Jesteśmy gotowi przekuć słowa w czyny i uderzyć jak najsilniej w rosyjski reżim, czy to poprzez sankcje, czy poprzez dostawy broni - podkreślił w Warszawie premier Holandii Mark Rutte.
Premier Holandii o agresji na Ukrainę
Szef holenderskiego rządu na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin "ponownie wprowadził na europejski kontynent wojnę, popełniając ogromny błąd".
REKLAMA
Jak powiedział Rutte, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i cały naród ukraiński prowadzą teraz heroiczną walkę przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji, która atakuje też cywili.
Premier Holandii powiedział, że "Putin spotkał się również ze zdecydowaniem Unii Europejskiej oraz NATO". - Trudno akceptować taką agresję przeciwko suwerennemu i demokratycznemu narodowi, dlatego jesteśmy gotowi przekuć słowa w czyny i uderzyć jak najsilniej w rosyjski reżim, czy to przez sankcje, czy to przez dostawę broni - oświadczył.
- Będziemy wspólnie pracować, aby sprawdzić, co możemy zrobić jeszcze w sprawie zamykania portów, w sprawie ewentualnych sankcji dotyczących ropy i gazu - powiedział Rutte.
PAP/IAR/in./
REKLAMA
REKLAMA