Kolejne prowokacje białoruskich służb na granicy. Rzucali kamieniami w polskich funkcjonariuszy
Białoruskie służby dwukrotnie zaatakowały kamieniami polskich funkcjonariuszy SG. Uszkodzona została budka wartownicza - poinformowała rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska. Minionej doby aż 134 osoby próbowały dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi. To najwięcej od początku roku.
2022-03-22, 11:25
W Dubiczach Cerkiewnych ok. godz. 22 podczas próby przekraczania granicy przez dziewięciu obywateli Iraku białoruscy funkcjonariusze rzucali kamieniami w kierunku polskich służb.
Uszkodzili budkę wartowniczą oraz elewację - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa Straży Granicznej por. Anna Michalska. Następnie ok. 23.15 doszło do kolejnej prowokacji. Białoruscy pogranicznicy znów rzucali kamieniami w stronę polskich patroli. - Nie widzieliśmy tam cudzoziemców - podkreśliła Michalska.
Ubiegłej doby Straż Graniczna odnotowała liczne przecięcia zapory z drutu żyletkowego. Zatrzymano również dwie osoby za pomocnictwo. Jednym z nich był obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej. Czekał on po polskiej stronie granicy, aby odebrać osobę, która miała nielegalnie przedostać się na teren naszego kraju, a następnie przewieźć ją do Niemiec. - Inna osoba zatrzymana za pomocnictwo czekała na obywateli Jemenu i Nigerii - dodała rzecznik.
Rekord nielegalnych prób przedostania się z Białorusi do Polski
Wcześniej SG poinformowała na Twitterze, że minionej doby aż 134 osoby próbowały dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi. To najwięcej od początku roku. Wczoraj najwięcej osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę na odcinku ochranianym przez placówkę w Narewce. Tam interweniowała Straż Graniczna i Straż Pożarna. 16 cudzoziemców utknęło na bagnach. - Funkcjonariuszom obu służb udało się do nich dotrzeć. Osoby te zostały zabrane z bagien. Do szpitala w Hajnówce została odwieziona jedna kobieta z powodu złego samopoczucia dziecka. Osoby te dostały ciepłe posiłki, suche ubrania. Przebywają w naszych placówkach - powiedziała Anna Michalska. Dodała, że na terenie placówki w Narewce były trzy grupy cudzoziemców - szesnastoosobowa uratowana z bagien i dwie grupy po dwanaście osób. Wszyscy to obywatele Iraku.
REKLAMA
Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego. Trwa budowa zapory chroniącej granicę.
- Rzecznik SG: mają miejsce coraz śmielsze prowokacje służb białoruskich na granicy
- Białoruś zaczyna odczuwać sankcje. Rosja spieszy z pomocą finansową sojusznikowi
- Rosja rozmieszcza kolejny sprzęt na Białorusi. Niepokojące zdjęcia satelitarne
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
ASP
REKLAMA
REKLAMA