more_horiz
Wiadomości

PiS i Kukiz'15 chcą uprościć procedurę przyznawania pozwoleń na broń. Paweł Kukiz: teraz albo nigdy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 18:00
Posłowie PiS i Kukiz'15 chcą uprościć procedurę przyznawania pozwoleń na broń. W Sejmie złożyli projekt ustawy w tej sprawie. Przewiduje on m.in., odejście od uznaniowości organu wydającego pozwolenia na broń. 
Paweł Kukiz
Paweł Kukiz Foto: Scren YouTube

"Jeśli obecna sytuacja nie zmobilizuje władzy do jej procedowania i uchwalenia, to chyba na zawsze pozostaniemy jednym z państw o najbardziej ograniczonym dostępie obywateli do posiadania broni. Teraz albo nigdy" - napisał w mediach społecznościowych Paweł Kukiz, przekazując informację o tym, że jego koło wspólnie z PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji.

Co przewidują przedłożone przepisy?

Jednym z najważniejszych założeń projektu jest zdaniem jego autorów odejście od uznaniowości organu wydającego pozwolenie na broń na rzecz ustalenia obiektywnych, czytelnych i racjonalnych kryteriów. Zmiany są podyktowane chęcią odblokowania dostępu do broni palnej dla, jak zapisano w projekcie "praworządnych obywateli, pełnoletnich i zdrowych psychicznie". W proces wydawania pozwoleń na broń włączeni mają być wojewodowie jako cywilne organy administracji państwowej.

Autorzy projektu proponują ustalenie czterech poziomów dostępu do broni. Chcą, aby były uzależnione od poziomu kompetencji posiadacza. Obywatelską kartę broni - broń kategorii C (m.in. strzelby, kabekaesy), otrzymać będą mogli wszyscy pełnoletni, niekarani i zdrowi psychicznie obywatele, którzy odbędą krótkie przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią. Druga kategoria, to pozwolenie podstawowe - broń kategorii C i B (generalnie większość broni dopuszczonej do posiadania przez osoby cywilne, w ramach dyrektywy). W tym przypadku obowiązywać będzie dodatkowy warunek zdania egzaminu lub odbycia pięcioletniego stażu posiadania obywatelskiej karty broni.

Trzeci poziom to pozwolenie podstawowe rozszerzone. Przewiduje on dodatkowo dostęp do samopowtarzalnej broni długiej i krótkiej z wielkopojemnymi magazynkami (kategoria A7). W tym przypadku dodatkowym warunkiem będzie uprawianie sportów strzeleckich oraz roczny staż w klubie strzeleckim. Ostatni poziom to pozwolenie zawodowe. Ten poziom będzie dedykowany placówkom muzealnym oraz ściśle określonym osobom, zawodowo zajmującym się konstruowaniem lub badaniem broni i będzie pozwalać na gromadzenie broni typu wojskowego bez konieczności jej okaleczania (pozbawiania cech użytkowych), w zgodzie z warunkami dyrektywy.

Dodatkowo projekt wprowadza pozwolenie obiektowe dla firm ochrony osób i mienia, klubów sportowych, strzelnic i tym podobnych podmiotów z osobowością prawną. Projekt zakłada też ułatwienie w dostępie do broni dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w tym także żołnierzy WOT, oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych - zwolnienie z badań i egzaminów.

Zobacz także:

Bardziej precyzyjny sposób zabezpieczeń

Przepisy przygotowane przez posłów PiS i Kukiz'15 zakładają także monitoring w czasie rzeczywistym stanu zdrowia posiadaczy broni, wprowadzenie zasady obowiązkowego zgłaszania przez lekarza faktu zdiagnozowania schorzenia uniemożliwiającego posiadanie broni. Zdaniem autorów projektu w ten sposób można odejść od koncepcji uciążliwych dla obywateli badań okresowych na rzecz bardziej precyzyjnego sposobu zabezpieczenia przed możliwością dysponowania bronią przez osobę chorą psychicznie.

Czytaj więcej
broń free 1200.jpg
Pozwolenie na broń palną. Kto może się ubiegać? Jak je uzyskać?

Proponowane przepisy zakładają, aby tak jak dotychczas komendanci wojewódzcy Policji byli organami I instancji w sprawie wydawania pozwoleń na broń, dzięki czemu przepisy ustawy będzie można wprowadzić bez dodatkowych kosztów i z krótkim vacatio legis. Projekt ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Do reprezentowania wnioskodawców w pracach parlamentarnych upoważniony został poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.

Zobacz także: szef BBN Paweł Soloch w "Sygnałach dnia"


MF, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także