more_horiz
Wiadomości

Paweł Szefernaker: budżet państwa zrefinansuje wydatki ponoszone na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 13:40
Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Schefernaker zapewnił, że budżet państwa zrefinansuje wydatki ponoszone na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy. Wiceminister powiedział, że wszyscy, którzy udzielali pomocy, w tym organizacje pozarządowe, mogą podpisywać umowy o finansowanie z wojewodami.
Paweł Szefernaker
Paweł SzefernakerFoto: TT @MSWiA_GOV_PL

Rząd przygotował specustawę, która będzie regulowała kwestie finansowe dotyczące pomocy uchodźcom z terenów Ukrainy. Paweł Szefernaker zaznaczył, że nowe regulacje prawne będą korzystne nie tylko dla samorządów, ale także organizacji pozarządowych.

Podczas pierwszej konferencji prasowej w roli pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy podsumował dotychczasowe działania pomocowe. - Dobrze zorganizowana pomoc uchodźcom to także inwestycja w bezpieczeństwo Polski i Polaków, inwestycja w bezpieczeństwo Rzeczpospolitej - mówił.

Przygotowania na kolejne fale uchodźców

Paweł Szefernaker podkreślał także, że wobec nowych wyzwań związanych z przyjęciem uchodźców ważna jest współpraca wielu środowisk, ekspertów, administracji rządowej i samorządowej, organizacji pozarządowych i ludzi dobrej woli.

W ramach działań koordynowanych przez MSWiA są - jak mówił wiceszef resortu - przygotowania na kolejne, ewentualne fale uchodźców. - Jest znacząca rezerwa, jeżeli chodzi o miejsca w ośrodkach przygotowanych przez samorząd, jak i przez ośrodki rządowe - powiedział. - Jest pełna mobilizacja ośrodków rządowych podległych ministerstwom, resortom, także spółkom Skarbu Państwa - dodał i wskazał, że w wielu takich ośrodkach już przyjęto uchodźców, ale także są one przygotowane na kolejne fale.

Paweł Szefernaker zapewniał, że wszystkie punkty, gdzie trafiają uchodźcy mają możliwość podpisania umów z wojewodami, aby ich działania były sfinansowane z budżetu państwa.

Nowelizacja ustawy

- W najbliższym tygodniu planujemy nowelizację specustawy pomocowej - przekazał pełnomocnik. - Myślę, że we wtorek ta nowelizacja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów i przekazana parlamentowi - dodał i przyznał, że MSWiA przedstawiło komisji administracji i spraw wewnętrznych propozycje zmian.

Dodał, że "to są przede wszystkim propozycje, które uszczegóławiają rozwiązania, które zostały przyjęte w specustawie". Chodzi - jak mówił - o doprecyzowanie mechanizmów pomocowych. - Ta ustawa ma charakter stricte techniczny, stricte roboczy - wskazał.

Polityk zapowiedział także na nadchodzący tydzień spotkanie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami, w tym ze 107 prezydentami miast, w sprawie działań pomocowych.

Posłuchaj
00:16 Szeernaker.mp3 Paweł Szefernaker: Polska ma jeszcze rezerwy, aby przyjąć kolejnych uchodźców z Ukrainy (IAR) 

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra administracji i spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera na stanowisko Pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Jednym z zadań pełnomocnika będzie koordynacja między poszczególnymi resortami.

Czytaj również:

bartos

Zobacz także

Zobacz także