Polska pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Maląg o najważniejszych wyzwaniach
- Istotna jest integracja obywateli Ukrainy, otwarcie dostępu do rynku pracy, by uchodźcy jak najszybciej stali się samodzielni, a ich pobyt stał się impulsem do rozwoju lokalnych rynków pracy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
2022-04-22, 14:39
W piątek na Słowacji odbywają się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera. W ramach tych konsultacji minister Maląg spotkała się z ministrem pracy, spraw społecznych i rodziny Milanem Krajniakiem. Jednym z kluczowych tematów tego spotkania było wsparcie polskiego rządu dla obywateli Ukrainy. Rozmawiano także o rozwiązaniach prorodzinnych w Polsce i Słowacji.
Wsparcie "walczącego sąsiada"
- Dzisiejsze konsultacje poświęcone były głównie kwestiom związanym z rosyjską agresją na Ukrainę. Rozmawialiśmy o tym, jak wspierać naszego walczącego sąsiada, ale też o tym, jak pomagać obywatelom Ukrainy, którzy przed wojną uciekli do Polski i na Słowację - mówiła Maląg.
- Przyjęliśmy specustawę, która pozwala na legalny pobyt w Polsce obywatelom Ukrainy. Mogą oni m.in. kontynuować naukę, ale też podjąć pracę bez dodatkowych formalności i zezwoleń. Dotychczas ponad 80 tys. obywateli Ukrainy znalazło zatrudnienie na mocy przepisów specustawy - poinformowała minister.
- Wymieniliśmy się doświadczeniami z naszymi słowackimi partnerami w kwestii wsparcia dla obywateli Ukrainy. Rozmawialiśmy o kwestiach dotyczących rynku pracy. Będziemy dalej współpracować, żeby zatrzymać rosyjską agresję oraz pomóc Ukrainie i jej obywatelom - podsumowała.
REKLAMA
Specustawa
Specjalna ustawa o pomocy Ukrainie daje obywatelom tego kraju swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Jak wyjaśniała wcześniej minister, ustawa daje obywatelom Ukrainy możliwość legalnego pobytu na terenie Polski na 180 dni, który jest związany także z dostępem do rynku pracy - podkreśliła Marlena Maląg.
Najwięcej obywateli Ukrainy podjęło pracę w województwie mazowieckim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Prawie połowa Ukraińców wykonuje prace proste. 8,5 procent stanowią pracownicy biurowi, a 4 procent to specjaliści. Około 14 procent to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a ponad 10 procent osób to pracownicy usług i sprzedawcy.
- Medyka: wstrząsające relacje uchodźców, ciężka praca służb. Reportaż Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]
- "Chcę wrócić do domu" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Doroty Bonieckiej-Górny [POSŁUCHAJ]
- Prawie 1/3 polskich firm planuje zatrudnić Ukraińców. Sprawdź, o jakie sektory chodzi
pg
REKLAMA
REKLAMA