more_horiz
Wiadomości

Projekt ustawy obniżającej podatki już w Sejmie. Kiedy zajmą się nim posłowie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 10:58
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przewiduje on m.in. obniżenie obecnie obowiązującej 17-proc. stawki PIT do 12 proc. Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl pierwsze czytanie projektu może się odbyć na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na przyszły tydzień. 
Projekt ustawy obniżającej podatki już w Sejmie. Kiedy zajmą się nim posłowie?
Projekt ustawy obniżającej podatki już w Sejmie. Kiedy zajmą się nim posłowie?Foto: Andrzej Rostek/Shutterstock

Przyjęty w piątek przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest już Sejmie, otrzymał druk i został skierowany do I czytania. To, jak nieoficjalnie dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, może odbyć się już w przyszłym tygodniu. - Decyzja w tej sprawie należy do pani marszałek, ale myślę, że nie będziemy w tej sprawie zwlekać, bo to są zmiany oczekiwane przez Polaków. Dlatego możliwe, że już w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się tym projektem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ważny polityk PiS pragnący zachować anonimowość. Zdaniem naszego rozmówcy I czytanie odbędzie się na sali plenarnej.

Co zmienia projekt?

Projekt cofa część zmian podatkowych, jakie wprowadzono od 1 stycznia w ramach Polskiego Ładu. - Likwidujemy słusznie krytykowaną tzw. ulgę dla klasy średniej. Jednocześnie obniżamy stawkę PIT z 17 proc. do 12 proc. i to jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat, która obejmie miliony podatników - tłumaczył w piątek premier Mateusz Morawiecki. Proponowane rozwiązania mają być korzystne dla 13 milionów podatków, a neutralne dla pozostałych.

Projekt upraszcza także rozliczanie kwoty wolnej dla zarabiających na co najmniej dwóch etatach. Zmienia także sposób rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będą mogli wyłączyć ją z podstawy opodatkowania do kwoty 8,7 tys. złotych rocznie. Na tym rozwiązaniu ma skorzystać 1,4 mln przedsiębiorców. W projekcie zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie - z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r. - kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców. 

Rząd chce, aby zmiany weszły w życie od 1 lipca oraz miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku. Aby tak się stało, ustawę musi uchwalić teraz parlament, a następnie podpisać prezydent. Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział w piątek, że liczy na współprace ze strony wszystkich sił politycznych. - To będzie dobry projekt, który sprawi, że podatki będą niższe i bardziej przewidywalne, a system podatkowy będzie bardziej zrozumiały i jaśniejszy dla podatników - tłumaczył. Podkreślił, że przedłożone rozwiązania powstały we współpracy ze stroną społeczną. - To był miesiąc konsultacji i dialogu społecznego i to, że obecny projekt jest inny niż miesiąc temu, jest wynikiem dialogu i kompromisu - stwierdził Soboń. 

Opozycja nie mówi "nie", ale ma uwagi

Opozycja deklaruje, że jest otwarta na współpracę z rządem w sprawie zmian w Polskim Ładzie, ale jednocześnie zgłasza pewne zastrzeżenia. Zdaniem Miłosza Motyki, rzecznika prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego, obniżka PIT negatywnie wpłynie na budżety samorządów, które są zasilane tym podatkiem. - Mniejsze wpływy do budżetu samorządów to mniejsze wydatki na szkoły, szpitale czy drogi - stwierdza polityk PSL.

Trudno spodziewać się, aby proponowany projekt chciał zablokować prezydent. Andrzej Duda był jednym z polityków obozu rządzącego, który najmocniej zabiegał o wprowadzenie zmian w Polskim Ładzie. W lutym, podczas Rady Dialogu Społecznego, przedstawiciele jego Kancelarii zażądali od ministerstwa finansów przedstawienia kompleksowego pakietu zmian w Polskim Ładzie oraz zapowiedzieli monitorowanie przebiegu prac w resorcie. Taką informację przekazał wówczas wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusza Pączka, który uczestniczył w posiedzeniu Rady.

Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 27 i 28 kwietnia.

MF, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem