more_horiz
Wiadomości

Wypłaty 300 zł dla uchodźców. Wiceminister rodziny podał szczegóły rządowej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:00
Jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, prawie 600 tysięcy osób z Ukrainy otrzymało już jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej: prawie 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało świadczenie 300 zł
Wiceminister rodziny i polityki społecznej: prawie 600 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało świadczenie 300 złFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Szwed przekazał te dane na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Dodał, że ponad 1,1 mln uchodźców otrzymało numer PESEL.

Na panelu poświęconym Ukraińcom w Polsce wiceminister rodziny przypomniał, że osoby uciekające przed wojną z Ukrainy otrzymują w Polsce świadczenia, z których korzystają też polscy obywatele. - Jedynym dodatkowym świadczeniem jest kwota 300 zł - powiedział.

"Zmieniła się sytuacja, jeśli chodzi o rynek pracy"

Jednorazowe świadczenie dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy uruchomił polski rząd po rosyjskiej inwazji. Wiceminister Szwed przypomniał też, że Polska otworzyła rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. - Pracodawca jest zobowiązany w ciągu 14 dni powiadomić Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu (przez uchodźcę - red.) pracy. Na dziś, od 24 lutego, mamy prawie 88 tys. powiadomień - stwierdził wiceszef MRiPS.

Posłuchaj
00:21 Stanisław Szwed o świadczeniach dla uchodźców (IAR).mp3 Stanisław Szwed o świadczeniach dla uchodźców (IAR) 

Czytaj także:

- Zdecydowanie zmieniła się sytuacja, jeśli chodzi o rynek pracy - zauważył Stanisław Szwed. Przed wojną, jak mówił, 70 proc. pracowników z Ukrainy to byli mężczyźni. - Dziś jest odwrotnie. Mężczyźni ze względu na wojnę nie wjeżdżają do naszego kraju, chyba że są to osoby starsze, wjeżdżają głównie kobiety i dzieci - powiedział wiceminister.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem