"Nie ma zagrożenia przerwania dostaw". Jacek Sasin w Sejmie o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał w Sejmie, że nie ma zagrożenia polegającego na przerwaniu lub ograniczeniu dostaw gazu do odbiorców krajowych. Wiceszef rządu przedstawił w Sejmie informację dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

2022-04-27, 14:37

"Nie ma zagrożenia przerwania dostaw". Jacek Sasin w Sejmie o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Jacek Sasin podkreślał, że nasz kraj od dłuższego czasu przygotowywał się do odcięcia przez Rosję dostaw gazu poprzez inwestycje infrastrukturalne oraz zapełnienie magazynów. Zaznaczył, że te magazyny w pełni należą do Polski, natomiast w przypadku Niemiec są one w posiadaniu Gazpromu. Poinformował, że polskie magazyny są zapełnione w 76 procentach.

Dywersyfikacja dostaw

Minister Jacek Sasin powiedział też, że Polska ma możliwość pozyskiwania dostaw gazu z innych kierunków poprzez gazoport w Świnoujściu, a także interkonektory ze Słowacją, Czechami i Niemcami. Dodał, że za kilka dni uruchomione zostanie również połączenie z Litwą, do tego dochodzi wydobycie krajowe na poziomie 4 miliardów metrów sześciennych.

W październiku uruchomiony zostanie gazociąg Baltic Pipe, którym do Polski dostarczany będzie gaz z Norwegii.

Dzięki tym źródłom dostaw Polska będzie mogła w pełni uniezależnić się od dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego, które zostały dziś wstrzymane przez Gazprom.

REKLAMA

Krytyka Rosji przez KE

Szefowa Komisji Europejskiej napisała, że działanie Gazpromu jest nieuzasadnione i niedopuszczalne i po raz kolejny pokazuje, że Rosja jest nierzetelnym dostawcą gazu. Ursula von der Leyen napisała, że Komisja jest w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi.

- Komisja Europejska analizuje sytuację w Unii po wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski i Bułgarii - tak usłyszała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Spodziewane jest dziś oświadczenie Komisji.

We Wspólnocie obowiązuje zasada solidarności energetycznej, to znaczy, że jeśli jakiś kraj zgłosi problemy, wtedy pozostałe spieszą z pomocą i przesyłają surowiec interkonektorami. W Unii toczą się też prace nad uniezależnieniem się od dostaw rosyjskiego gazu.

Posłuchaj

Informacja w Sejmie na temat bezpieczeństwa energetycznego (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej