Pomoc humanitarna, spotkania z uchodźcami. Nie ustaje zaangażowanie pierwszej damy w działania na rzecz Ukrainy
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda od początku wojny na Ukrainie aktywnie włącza się w pomoc dla mieszkańców tego kraju. Małżonka prezydenta prowadzi rozmowy na temat wsparcia dla Ukraińców, uczestniczy w organizowaniu pomocy humanitarnej, a także spotyka się z uchodźcami, którzy znaleźli się w naszym kraju.
2022-05-01, 20:29
Kancelaria Prezydenta od lat, we współpracy m.in. z resortem spraw zagranicznych prowadzi pod patronatem pary prezydenckiej akcję "Pomoc Polakom na Wschodzie", która jest skierowana do Polaków i osób polskiego pochodzenia zamieszkujących tereny dawnych Kresów Wschodnich. Po inwazji na Ukrainę, dzięki pomocy wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców tego kraju.
Od chwili wybuchu wojny Kancelaria Prezydenta zorganizowała i wysłała na Ukrainę kilkadziesiąt transportów z tonami żywności, w tym żywności energetycznej, środków czystości, chemii gospodarczej, produktów dla dzieci, a także produktów leczniczych i suplementów, koców, kołder, ręczników, odzieży oraz obuwia dla mieszkańców wielu ukraińskich miejscowości.
Pomoc humanitarna i rzeczowa
Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w Kamieńcu Podolskim, gdzie spotkała się z mieszkającymi tam Polakami i osobami polskiego pochodzenia, w tym duchowieństwem, przekazała kolejny transport z pomocą rzeczową. Jak mówiła, w pomoc dla Ukrainy włączyła się także Polonia amerykańska. - Mam nadzieję, że ta przywieziona przez nas pomoc będzie pewną ulgą w tej okropnej sytuacji, w której wszyscy mieszkańcy Ukrainy się znaleźli - podkreślała.
Małżonka prezydenta spotkała się także z biskupem Leonem Maksymilianem Dubrawskim, z którym rozmawiała o pomocy humanitarnej organizowanej przez polskie duchowieństwo, sytuacji na Ukrainie i potrzebach jej mieszkańców. Odwiedziła również przebywających pod opieką tamtejszych Ojców Paulinów uchodźców; obecnie przebywa tam około 60 osób. Pierwsza dama podziękowała Ojcom Paulinom za prowadzone przez nich działania humanitarne. Podczas spotkania z Ukraińcami zapewniła, że Polska i Polacy wspierają mieszkańców Ukrainy i będą swoje działania kontynuować tak długo, jak będzie to potrzebne.
REKLAMA
Spotkania z uchodźcami
Agata Kornhauser-Duda odbywa wiele spotkań z uchodźcami także w Polsce. Osoby te otrzymały wsparcie psychologiczne, dzieci uczęszczają do polskich szkół lub uczą się on-line w ukraińskim systemie edukacji, dorośli Ukraińcy mają też możliwość podjęcia pracy, a wszyscy otoczeni są opieką medyczną.
Ponadto małżonka prezydenta odwiedziła m.in. warszawską Szkołę Podstawową z oddziałami dwujęzycznymi HUMAN to HUMAN. W każdy czwartek placówka oferuje ukraińskim dzieciom bezpłatne warsztaty. Ten czas ich mamy mogą wykorzystać na wypoczynek lub załatwienie spraw. Małżonka prezydenta rozmawiała z Ukrainkami o ich sytuacji, miejscach pochodzenia i nadziejach na szybki pokój. Panie podzieliły się swoimi wojennymi przeżyciami, mówiły o bliskich, z którymi przyjechały i mężach, braciach, synach, którzy walczą o wolność Ukrainy.
Z kolei w Pułtusku Agata Kornhauser-Duda spotkała się z uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Domu Polonii. Małżonka Prezydenta dołączyła też do świątecznego śniadania z ukraińskim gośćmi w Warszawie podczas prawosławnej Wielkanocy.
Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła także w zdalnym spotkaniu, którego tematem była pomoc mieszkańcom Ukrainy, szczególnie osobom chorym i niepełnosprawnym, w tym sierotom. Rozmowa z przedstawicielami ukraińskich instytucji państwowych i organizacji została zainicjowana przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
REKLAMA
Zaangażowanie pierwszej damy w działania na rzecz Ukrainy
Małżonka prezydenta podkreśliła, że działania, których sama się podejmuje są skierowane przede wszystkim do grup osób wymagających szczególnej, specjalistycznej opieki. Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w ewakuacji głęboko upośledzonych sierot do ośrodka w Niemczech, pośredniczyła w zapewnieniu pomocy dla ponad ośmiuset małych pacjentów onkologicznych, którzy przebywają już bezpiecznie w polskich i zagranicznych szpitalach, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie zakwaterowanie zapewniono także ich bliskim.
Pierwsza dama zainicjowała także koalicję małżonek przywódców innych państw na rzecz pomocy ofiarom wojny i zabiegała o utworzenie bazy ośrodków w Europie i na świecie, w których schronienie i leczenie będą mogli otrzymać ukraińscy uchodźcy wymagający szczególnej troski.
ng
REKLAMA
REKLAMA