more_horiz
Wiadomości

Ołena Zełenska: mama jest przeciwieństwem wojny. Ambasador odczytał przesłanie pierwszej damy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 21:49
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego odczytał list od pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej adresowany do uczestników koncertu "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy" i ukraińskich matek. "Mama daje życie, wojna to życie zabiera" - napisała Ołena Zełenska.
Chciałem podziękować za organizację tego wieczoru i za organizację akcji zbiórki pieniędzy na szpital dziecięcy - powiedział Andrij Deszczyca
Chciałem podziękować za organizację tego wieczoru i za organizację akcji zbiórki pieniędzy na szpital dziecięcy - powiedział Andrij DeszczycaFoto: Cezary Piwowarski/PR

Koncert odbył się w Dniu Matki na Ukrainie. Towarzyszy mu zbiórka pieniężna na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie, która potrwa do 26 maja - Dnia Matki w Polsce. Organizatorami wydarzenia są Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR oraz Polskie Radio. Koncert honorowym patronatem objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

- Przede wszystkim chciałem podziękować za organizację tego wieczoru i za organizację akcji zbiórki pieniędzy na szpital dziecięcy - rozpoczął swoje wystąpienie Andrij Deszczyca. 

Mama - przeciwieństwo wojny

Wskazał, że w dniu matki, który obchodzony jest dzisiaj na Ukrainie, ma wielki zaszczyt i przyjemność odczytać list od pierwszej damy Ukrainy, Ołeny Zełenskiej. 

"Ile mam jest w Ukrainie? Miliony. Dzisiaj miałyby otrzymać kwiaty i uśmiechać się, jeśliby wojna nie przyszła w ich dom" - rozpoczął czytanie listu. Ołena Zełenska wyliczyła w nim, że 30 tys. Ukrainek zostało mamą podczas wojny.

"Mama i wojna to coś, co się nie łączy ze sobą. W końcu mama jest przeciwieństwem wojny. Mama daje życie, wojna to życie zabiera. Mama i wojna to przeciwstawienie, jak światło i ciemność" - napisała pierwsza dama Ukrainy.

Tragiczne losy

W dalszej części Deszczyca, łamiącym się głosem, odczytał wojenne historie konkretnych, wskazanych z imienia i nazwiska ukraińskich matek: jak uciekały do schronów, jak nad świeczką próbowały zagrzać posiłek dla dzieci, a także jak wstępowały do oddziałów obrony terytorialnej, trafiały do niewoli, ginęły, traciły dzieci lub też ratowały je, wywożąc za granicę.

Wskazał, że ukraińskie matki prowadzą własną walkę, "jak promień światła, który przenika ciemność". 

"Spójrzcie na ukraińską matkę uważniej - ona to zwycięstwo, bo światło i życie powinny zwyciężyć" - odczytał przesłanie Ołeny Zełenskiej.

"Chronią naszą przyszłość"

Od siebie ambasador złożył życzenia wszystkim matkom, "które walczą na froncie, które wychowały swoje córki i synów, którzy dzielnie bronią swojego kraju, tym matkom, które znalazły się tutaj w Polsce i chronią swoje dzieci, chronią naszą przyszłość".

- Ale też chciałem podziękować polskim matkom, które solidaryzują się z ukraińskimi matkami, aby światło zwyciężyło cień - zakończył.

Posłuchaj
00:37 deszczyca list.mp3 Andrij Deszczyca odczytał list od pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej adresowany do uczestników koncertu i ukraińskich matek (IAR)

Zapis transmisji:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także