W czwartek komisja sprawiedliwości zajmie się ustawą o SN. Ast: mam nadzieję, że uda się zakończyć prace

Jak dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, na najbliższy czwartek zwołane zostanie posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w sprawie rozpatrzenia prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Mam nadzieję, że na tym posiedzeniu uda się zakończyć prace - mówi poseł PiS Marek Ast. 

2022-05-09, 14:15

W czwartek komisja sprawiedliwości zajmie się ustawą o SN. Ast: mam nadzieję, że uda się zakończyć prace
Marek Ast o zmianach w Sądzie Najwyższym: trzeba dobrej woli z obu stron. Foto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Nie w poniedziałek, jak wstępnie zapowiadano, lecz w najbliższy czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka podejmie kolejną próbę rozpatrzenia prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym. Na ostatnim posiedzeniu posłowie odrzucili pakiet poprawek Solidarnej Polski. Stało się tak, ponieważ od głosu wstrzymali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Solidarna Polska złożyła jednak kolejne poprawki, dlatego przewodniczący komisji Marek Ast zdecydował, że komisja zajmie się projektem na kolejnym posiedzeniu. 

Posiedzenie komisji zostanie zwołane na najbliższy czwartek. - Mam nadzieję, że na tym posiedzeniu komisji uda się zakończyć prace nad projektem, tak aby sprawozdanie zostało przedstawione na najbliższym posiedzeniu Sejmu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Ast. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się 25-26 maja. Czy komisja uwzględni poprawki złożone przez Solidarną Polskę?

- Jeżeli nastąpi zbliżenie stanowisk z prezydentem, to mają szanse na uwzględnienie - tłumacz Ast. Polityk PiS jest przekonany, że w Sejmie będzie większość do poparcia projektu. - Bardzo liczę na to, że dojdzie do jego uchwalenia i ostatecznie zagłosują za nim także politycy Solidarnej Polski - stwierdził poseł PiS. 

Projekt prezydenta zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Przewiduje, że sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem m.in. prezesów jego izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

REKLAMA

Marek Ast powiedział, że rządzący chcą, aby projekt został uchwalony do końca maja. 

Czytaj więcej:

MF, PolskieRadio24.pl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej