more_horiz
Wiadomości

W czwartek komisja sprawiedliwości zajmie się ustawą o SN. Ast: mam nadzieję, że uda się zakończyć prace

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 14:15
Jak dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, na najbliższy czwartek zwołane zostanie posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w sprawie rozpatrzenia prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Mam nadzieję, że na tym posiedzeniu uda się zakończyć prace - mówi poseł PiS Marek Ast. 
Marek Ast o zmianach w Sądzie Najwyższym: trzeba dobrej woli z obu stron
Marek Ast o zmianach w Sądzie Najwyższym: trzeba dobrej woli z obu stronFoto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Nie w poniedziałek, jak wstępnie zapowiadano, lecz w najbliższy czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka podejmie kolejną próbę rozpatrzenia prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym. Na ostatnim posiedzeniu posłowie odrzucili pakiet poprawek Solidarnej Polski. Stało się tak, ponieważ od głosu wstrzymali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Solidarna Polska złożyła jednak kolejne poprawki, dlatego przewodniczący komisji Marek Ast zdecydował, że komisja zajmie się projektem na kolejnym posiedzeniu. 

Posiedzenie komisji zostanie zwołane na najbliższy czwartek. - Mam nadzieję, że na tym posiedzeniu komisji uda się zakończyć prace nad projektem, tak aby sprawozdanie zostało przedstawione na najbliższym posiedzeniu Sejmu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Ast. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się 25-26 maja. Czy komisja uwzględni poprawki złożone przez Solidarną Polskę?

- Jeżeli nastąpi zbliżenie stanowisk z prezydentem, to mają szanse na uwzględnienie - tłumacz Ast. Polityk PiS jest przekonany, że w Sejmie będzie większość do poparcia projektu. - Bardzo liczę na to, że dojdzie do jego uchwalenia i ostatecznie zagłosują za nim także politycy Solidarnej Polski - stwierdził poseł PiS. 

Projekt prezydenta zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Przewiduje, że sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem m.in. prezesów jego izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

Marek Ast powiedział, że rządzący chcą, aby projekt został uchwalony do końca maja. 

Czytaj więcej:

MF, PolskieRadio24.pl


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem