more_horiz
Wiadomości

"Potrzebna współpraca, ona stoi za ogromnym wysiłkiem dobra". Ks. prof. Cisło o pomocy uchodźcom

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:50
- W parafiach organizują się grupy wsparcia. To dobry kierunek – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Długa kolejka potrzebujących do ponownie otwartego Miejskiego Punktu Pomocy Uchodźcom z Ukrainy w Zakopanem.
Długa kolejka potrzebujących do ponownie otwartego Miejskiego Punktu Pomocy Uchodźcom z Ukrainy w Zakopanem.Foto: Marcin Szkodzinski / Forum

Jak tłumaczy ks. prof. Waldemar Cisło, nie da się przewidzieć, jak długo będzie trwała wojna na Ukrainie. Przywołuje przykład Syrii, gdzie również pojawiała się nadzieja na szybkie zakończenie walk. - Myśleliśmy, że ten dramat szybko się zakończy, a niedawno obchodziliśmy 10. rocznicę jego wybuchu – wyjaśnia.

Wsparcie dla niosących pomoc

W obliczu tych doświadczeń zwraca uwagę, że pomoc, jaką Polacy niosą uchodźcom, jest ograniczona. - Nie można z dnia na dzień powiedzieć ludziom, że nie mamy już ochoty pomagać – podkreśla. Dodaje, że trzeba będzie wspierać mocno te osoby, które przyjęły potrzebujących pod swój dach, a zaczynają tracić płynność finansową.

- Po fali entuzjazmu przychodzi zderzenie z realiami. Nie wstydźmy się sygnalizować, gdy nie jesteśmy w stanie kontynuować wsparcia – mówi dyrektor sekcji polskiej PKWP. Podaje przykład, co można zrobić w takiej sytuacji. - W wielu parafiach organizują się grupy wsparcia – zauważa. Zwraca uwagę na rolę małych wspólnot.

- Wspierajmy się w takich miejscach jak parafie, miejscowości, w których mieszkamy – wskazuje.

Potrzebna współpraca

Dyrektor sekcji polskiej PKWP przestrzega przed tymi, który próbują budzić niechęć wobec Ukraińców. - Nie pozwólmy się sprowokować – zaapelował. Zaznacza, że dalej potrzebna będzie współpraca. To ona – jak dodaje – stoi za ogromnym wysiłkiem dobra, którego uczestnikami byliśmy w pierwszych dniach wojny.

- Dziękujmy wszystkim Polakom za to, co zrobili. Nikt nie byłby w stanie tego zrobić sam, ani na poziomie indywidualnym, ani na poziomie samorządowym, ani na poziomie rządowym. Zadziałała współpraca tych wszystkich czynników – podsumowuje.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,275 mln osób - podje Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 17 tys. osób.

Czytaj także: 

pg,PKwP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem