more_horiz
Wiadomości

Kto zostanie prezesem NBP? Suski: jesteśmy za wyborem Glapińskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 17:15
W Sejmie posłowie decydują o wyborze prezesa Narodowego Banku Polskiego. Prezydent Andrzej Duda wnioskuje o powołanie na drugą kadencję obecnego szefa NBP Adama Glapińskiego. Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział Polskiemu Radiu, że PiS będzie głosowało za wyborem obecnego szefa banku centralnego. 
Wiceszef klubu PiS Marek Suski: jesteśmy za wyborem Adama Glapińskiego (IAR)
Wiceszef klubu PiS Marek Suski: jesteśmy za wyborem Adama Glapińskiego (IAR)Foto: PAP/Rafał Guz

Marek Suski wskazał, że największym sukcesem Adama Glapińskiego jest stabilizacja złotego i banków. Podkreślił, że NBP generuje zyski, które odprowadza do budżetu, wspierając ważne programy społeczne. Sześcioletnia kadencja Adama Glapińskiego na stanowisku prezesa NBP upływa w czerwcu. Poparcie dla tej kandydatury zadeklarował też lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Przeciw zamierzają głosować: Koalicja Obywatelska, PSL, Konfederacja i Nowa Lewica.

Posłuchaj
00:26 11735806_1.mp3 Wiceszef klubu PiS Marek Suski: jesteśmy za wyborem Adama Glapińskiego (IAR) 

Glapiński prowadzi stabilną politykę

O kandydaturze Adama Glapińskiego wypowiedział się też Waldemar Andzel, wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości. Stwierdził, że Glapiński dobrze zarządza NBP. Dodał, że obecny szef Narodowego Banku Polskiego prowadzi stabilną politykę, a Polska się rozwija. Zapytany o obecną inflację, stwierdził, że jest ona wysoka w całej Europie. Jako przykład podał Litwę, gdzie ceny rok do roku wzrosły o ponad 15 procent. W Polsce w kwietniu inflacja wyniosła 12,6 procent w skali roku.

- Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński musi odejść - powiedział z kolei w czwartek przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział też złożenie projektu ustawy dotyczącego zamrożenia WIBOR-u. Posłowie Lewicy podczas konferencji prasowej zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko reelekcji Glapińskiego.

- Dzisiaj prezesem Narodowego Banku Polskiego powinien być człowiek, który nie działa "na pilota" Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił poseł Tomasz Trela. Gawkowski ocenił, że obecny prezes NBP działa na niekorzyść polskiej gospodarki. Poseł zarzucił Glapińskiemu, że jest "funkcjonariuszem politycznym".

Czytaj także:

Zobacz także: Joanna Borowiak z PiS w Polskim Radiu 24: działania prezesa Glapińskiego są oceniane bardzo wysoko

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem