more_horiz
Wiadomości

Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 17:59
Listę kandydatów, wskazanych przez klub PiS i Prezydium Sejmu, poparło 233 posłów, a 224 było przeciw. Do KRS kandydowała większość obecnego składu Rady - na liście znalazło się 11 spośród 15 sędziów-członków Rady.
Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa
Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady SądownictwaFoto: PAP/Marcin Obara

W debacie nad kandydatami opozycja krytykowała głosowanie nad kandydaturami, argumentując, że jest to "wrzutka", mająca przejść w cieniu głosowania nad wyborem szefa NBP.

Posłowie opozycji podkreślali też - ich zdaniem - niekonstytucyjność obecnego składu Rady, którego sędziowską część wybierają posłowie. Te zarzuty odpierał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który podkreślał, że dzięki wyborowi przez Sejm sędziowie zyskują demokratyczną legitymację, a przyjęte kilka lat temu zmiany zakładają większą demokratyzację i przejrzystość prac KRS.

Do składu KRS zostali wybrani jej obecni członkowie: Katarzyna Chmura, Dariusz Drajewicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Ewa Łąpińska, Zbigniew Łupina, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i aktualny przewodniczący Rady Paweł Styrna. Nowi sędziowscy członkowie KRS to była wiceminister sprawiedliwości i sędzia NSA Anna Dalkowska, sędzia Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza Irena Bochniak, sędzia Sądu Rejonowego w Nowym Targu Krystyna Morawa-Fryźlewicz i sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Stanisław Zdun.

Początkowo zgłoszone zostały także kandydatury b. wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka oraz obecnego członka Rady Jarosława Dudzicza, jednak ostatecznie klub PiS wycofał dla nich rekomendacje.

Czytaj także:

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem