more_horiz
Wiadomości

Prace Sejmu nad prezydenckim projektem dot. SN. Paweł Szrot: Polska czeka na tę ustawę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 07:34
Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot wyraził nadzieję, że Sejm przegłosuje w przyszłym tygodniu zmiany w ustawie o SN. - Andrzej Duda będzie zadowolony, gdy posłowie przyjmą ustawę w proponowanym przez niego kształcie lub bardzo niewiele od niego odbiegającym - stwierdził w rozmowie z PAP.
Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot: mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Sejm przyjmie zmiany w ustawie o SN
Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot: mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu Sejm przyjmie zmiany w ustawie o SNFoto: Red_Baron / Shutterstock.com

Komisja sprawiedliwości od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska. W środę komisja nie poparła pakietu poprawek zgłoszonych przez Solidarną Polskę, w których chodziło m.in. o wykreślenie "testu niezawisłości sędziego". W czwartek komisja miała kontynuować posiedzenie, jednak zostało ono odwołane. W piątek szef SP, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył, że jest bardzo blisko zawarcia porozumienia z PiS, jeśli chodzi o przyszły kształt ustawy o Sądzie Najwyższym.

"Im szybciej, tym lepiej"

Szrot, pytany czy Andrzej Duda jest zadowolony z tempa prac nad zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym, odparł, że "prezydent będzie zadowolony, gdy ten projekt w proponowanym przez niego kształcie lub bardzo niewiele odbiegającym będzie przyjęty przez Sejm".

Dopytywany, czy nie uważa, że prace nad zmianami przeciągają się, minister ocenił, że "widać, iż większość sejmowa ma niejakie problemy z tym". - Jeśli trzeba wszystko uzgodnić, to myślę, że pan prezydent może chwilkę na to poczekać. Ale powtarzam: im szybciej, tym lepiej, bo Polska czeka na tę ustawę i czeka na konsekwencje tej ustawy - zaznaczył.

Jak zagłosuje Solidarna Polska? Szrot: jestem optymistą

Pytany o wątpliwości Solidarnej Polski do prezydenckiego projektu oraz czy toczą się jakieś rozmowy Kancelarii Prezydenta i partii Zbigniewa Ziobry, odparł, że, "Kancelaria nie jest bierna i aktywnie poszukuje większości i kompromisu w tej sprawie". - Powtarzam: jestem optymistą w tej sprawie. Polska czeka na tę ustawę z wielu powodów - zaznaczył.

Minister wyraził nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm na przyszłotygodniowym posiedzeniu. - Mam nadzieję, że tak się stanie - powiedział Szrot.

Czytaj także:

Projekt zmian w SN

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, poseł PiS Marek Ast powiedział, że komisja będzie kontynuowała prace nad projektami nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym w przyszłym tygodniu. Prace miały się toczyć w czwartek ale posiedzenie odwołano.

Prezydencki projekt zmian w Sądzie Najwyższym przewiduje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba od obecnej będzie różnić m.in. sposobem wyboru sędziów.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem