more_horiz
Wiadomości

Spotkanie marszałek Sejmu i prezydent Węgier. Elżbieta Witek: Ukraina walczy za całą Europę

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 23:36
Podczas swojej rozmowy marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i prezydent Węgier Katalin Novak mówiły m.in. o konsekwencjach wojny na Ukrainie, działaniach potrzebnych, by zatrzymać rosyjską inwazję, potrzebie unijnej jedności i solidarności w tym względzie oraz szóstym pakiecie sankcji UE na Federację Rosyjską.
Marszałek Sejmu i prezydent Węgier rozmawiały m.in. o inwazji Rosji na Ukrainę
Marszałek Sejmu i prezydent Węgier rozmawiały m.in. o inwazji Rosji na UkrainęFoto: Sejm RP

Spotkanie Witek i Novak odbyło się we wtorek w Warszawie. Wcześniej prezydent Węgier, która odwiedziła Polskę z roboczą wizytą, spotkała się także z prezydentem Andrzejem Dudą. Novak odwiedziła też we wtorek uczennice i uczniów, którzy kontynuują naukę w Polsce po wyjeździe z ogarniętej wojną Ukrainy w Szkole Sióstr Nazaretanek w Warszawie.

"Podczas spotkania Marszałek Sejmu pogratulowała Katalin Novak wyboru na Prezydenta Węgier i życzyła sukcesów w sprawowaniu tej funkcji. Elżbieta Witek zaakcentowała istotną rolę kobiet w polityce, w tym w dyplomacji parlamentarnej. Jako przykład wskazała kwietniową wizytę kobiet-przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej w Polsce, które z myślą o wsparciu dla ukraińskich uchodźców i wypracowaniu form pomocy odwiedziły granicę polsko-ukraińską i centra recepcyjne dla przybyszów z Ukrainy" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Sejmu.

Zaznaczono, że podczas rozmowy potępiono rosyjską inwazję i zbrodnie popełniane przez Rosję.

Marszałek Sejmu: Ukraina walczy za całą Europę, w tym za Polskę i Węgry

"Elżbieta Witek przypomniała uchwały Sejmu, m.in. wzywające do nałożenia sankcji na agresora i apelujące o szybką ścieżkę wstąpienia do UE dla Ukrainy. Powiedziała, że Ukraina walczy za całą Europę, w tym za Polskę i Węgry. Wskazała na działania, które umożliwiły Polsce dywersyfikację źródeł energii i uniezależnienie od rosyjskich surowców" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także:

Wskazano w nim, że marszałek Sejmu podkreśliła ponadto, że nie można pozwolić, by Rosja mogła dalej prowadzić wojnę dzięki środkom z ich sprzedaży. Zaznaczyła, że kraj ten rozumie tylko język siły i podkreśliła potrzebę przyjęcia kolejnego pakietu sankcji przez UE.

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem