Projekt zmian w Sądzie Najwyższym wraca do sejmowej komisji. Wieczorem dalsze prace

Sejm skierował do ponownego rozpatrzenia w komisji sprawiedliwości i praw człowieka projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Podczas drugiego czytania zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i opozycja zgłosiły szereg poprawek. Był też wniosek o odrzucenie projektu w całości.

2022-05-25, 15:45

Projekt zmian w Sądzie Najwyższym wraca do sejmowej komisji. Wieczorem dalsze prace
Przepisy przygotowane przez prezydenta likwidują Izbę Dyscyplinarną, którą ma zastąpić Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Foto: PAP/Leszek Szymański

Przepisy przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę przede wszystkim likwidują Izbę Dyscyplinarną, którą ma zastąpić Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka powiedziała podczas sejmowej debaty nad projektem, że ma być on narzędziem dla rządu do zakończenia sporu z Komisją Europejską. Dodała, że przedłożone przepisy mają również doprowadzić do wprowadzenia dobrze funkcjonującego i sprawiedliwego modelu odpowiedzialności zawodowej sędziów oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Inne ukształtowanie i ustrój

Poseł PiS Marek Ast podczas debaty podkreślał, że nowa izba będzie różnić się od obecnej sposobem wyboru sędziów. Dodał, że inne jest również ukształtowanie i ustrój tej izby. Podkreślił, że "nie będziemy mieli już do czynienia z wyodrębnionym organem w Sądzie Najwyższym jakim była Izba Dyscyplinarna". Stwierdził, że potrzeba dużo złej woli, aby uważać, że projekt nie likwiduje Izby Dyscyplinarnej.

REKLAMA

PiS zgłosiło do projektu m.in. poprawkę, która wykreśla z projektu preambułę, którą podczas prac komisji wnieśli posłowie Solidarnej Polski.

Warunki KE

Wniosek o odrzucenie projektu w całości złożył natomiast klub Koalicji Obywatelskiej. Posłanka KO Barbara Dolniak powiedziała, że przedłożone przepisy nie realizują warunków Komisji Europejskiej, od których - jak tłumaczyła polityk - uzależniona jest wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy.

W jej ocenie likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest fikcją i jedynie zmianą szyldu. Dodała, że proponowane przepisy są jeszcze gorsze od obecnych, dlatego, że zgodnie z nimi prezydent jako przedstawiciel władzy wykonawczej będzie wybierał sędziów do nowej izby.

Podobne kompetencje

Nowa Izba ma mieć podobne kompetencje, natomiast będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

REKLAMA

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która zajmie się wnioskami złożonymi do projektu w drugim czytaniu zbierze się o 19:00.

Posłuchaj

Małgorzata Paprocka o prezydenckim projekcie zmian w Sądzie Najwyższym (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

Posłuchaj

Marek Ast o różnicach między Izbą Dyscyplinarną a Izbą Odpowiedzialności Zawodowej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej