more_horiz
Wiadomości

Dzień Samorządu Terytorialnego. Prezydent Duda wręczy odznaczenia zasłużonym lokalnym działaczom

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 06:48
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W Belwederze wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego.
Andrzej Duda weźmie udział w Belwederze w uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego
Andrzej Duda weźmie udział w Belwederze w uroczystości z okazji Dnia Samorządu TerytorialnegoFoto: Jakub Szymczuk/KPRP

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik poinformował, że Andrzej Duda odznaczy kilkudziesięciu uczestników spotkania m.in. Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości za szczególne zasługi w działalności samorządowej. Prezydent wygłosi również przemówienie skierowane do samorządowców.

Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego. Tego dnia 32 lata temu, w 1990 roku, w III RP odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast. Dzień ten uważa się za symboliczną datę narodzin polskiego samorządu lokalnego.

O ustanowieniu tego święta zdecydował w 2000 roku Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Posłowie napisali w uchwale, że idea odbudowy w naszym kraju autentycznego samorządu, utworzenia niezależnych władz terytorialnych była możliwa dopiero po 1989 roku. W odrodzonej Polsce rozpoczął się wtedy proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli - wspólnotom terytorialnym.

W 25. rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych, rok 2015 - uchwałą Sejmu - został ustanowiony Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Wybory samorządowe w 1990 roku

Wybory w 1990 roku były możliwe dzięki uchwaleniu rok wcześniej przez tak zwany sejm kontraktowy ustawy o samorządzie gminnym. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. Gminy przejęły 100 tysięcy pracowników administracji, uzyskały odrębne budżety, nieruchomości oraz półtora tysiąca przedsiębiorstw.

32 lata temu spośród niemal 150 tysięcy kandydatów, Polacy wybrali ponad 52 tysiące radnych. Największy odsetek głosów uzyskały Komitety Obywatelskie "Solidarność" - około 53 procent, na kolejnych miejscach znalazły się: lokalne komitety wyborcze - niemal 25 procent oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, które zebrało około 4,5 procenta głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 42 procent. Wybory samorządowe w 1990 roku były pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami samorządowymi i jednocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami po II wojnie światowej.

Czytaj także:

Reforma samorządowa była częściowo oparta na wzorach przedwojennych. Nawiązania do przeszłości pojawiły się między innymi w nazwach urzędów. Po 40-letniej przerwie wprowadzono ponownie takie tytuły jak wójt i burmistrz.

Podział na samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie obowiązuje w naszym kraju od 1999 roku.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem