Dzień Samorządu Terytorialnego. Prezydent Duda wręczy odznaczenia zasłużonym lokalnym działaczom
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W Belwederze wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego.
2022-05-27, 06:48
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik poinformował, że Andrzej Duda odznaczy kilkudziesięciu uczestników spotkania m.in. Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości za szczególne zasługi w działalności samorządowej. Prezydent wygłosi również przemówienie skierowane do samorządowców.
Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego. Tego dnia 32 lata temu, w 1990 roku, w III RP odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast. Dzień ten uważa się za symboliczną datę narodzin polskiego samorządu lokalnego.
O ustanowieniu tego święta zdecydował w 2000 roku Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego. Posłowie napisali w uchwale, że idea odbudowy w naszym kraju autentycznego samorządu, utworzenia niezależnych władz terytorialnych była możliwa dopiero po 1989 roku. W odrodzonej Polsce rozpoczął się wtedy proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli - wspólnotom terytorialnym.
REKLAMA
Wybory samorządowe w 1990 roku
Wybory w 1990 roku były możliwe dzięki uchwaleniu rok wcześniej przez tak zwany sejm kontraktowy ustawy o samorządzie gminnym. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. Gminy przejęły 100 tysięcy pracowników administracji, uzyskały odrębne budżety, nieruchomości oraz półtora tysiąca przedsiębiorstw.
32 lata temu spośród niemal 150 tysięcy kandydatów, Polacy wybrali ponad 52 tysiące radnych. Największy odsetek głosów uzyskały Komitety Obywatelskie "Solidarność" - około 53 procent, na kolejnych miejscach znalazły się: lokalne komitety wyborcze - niemal 25 procent oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, które zebrało około 4,5 procenta głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 42 procent. Wybory samorządowe w 1990 roku były pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami samorządowymi i jednocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami po II wojnie światowej.
Reforma samorządowa była częściowo oparta na wzorach przedwojennych. Nawiązania do przeszłości pojawiły się między innymi w nazwach urzędów. Po 40-letniej przerwie wprowadzono ponownie takie tytuły jak wójt i burmistrz.
REKLAMA
Podział na samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie obowiązuje w naszym kraju od 1999 roku.
kp
REKLAMA