more_horiz
Gospodarka

Samorządy coraz bardziej doceniają ubezpieczenia wzajemne

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 17:00
Samorządy coraz częściej ubezpieczają swoją infrastrukturę taką jak np. kanalizacja, drogi lub mosty - powiedział Sebastian Wiatr, dyrektor Biura Ubezpieczeń Korporacyjnych TUW PZUW w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Stale rośnie suma wypłacanych odszkodowań za OC, gdy mieszkańcy ucierpieli z powodu niedomagającej infrastruktury samorządowej.
Stale rośnie suma wypłacanych odszkodowań za OC, gdy mieszkańcy ucierpieli z powodu niedomagającej infrastruktury samorządowej.Foto: shutterstock.com/DarSzach

Ekspert ubezpieczeń przypomniał, że samorządy dlatego coraz częściej kupują polisy, bo mają doświadczenie we wspólnych działaniach działając jako np. związek gmin przy utylizacji odpadów lub jako grupa zakupowa przy negocjowaniu cen energii elektrycznej. Dlatego samorządy i towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych mają wiele wspólnych cech, bo dotyczą różnych form współdziałania.

Samorządy są naturalnymi kandydatami do ubezpieczeń wzajemnych. A ponieważ ryzyko rozkłada się na wiele podobnych podmiotów polisy są tańsze i nie wymagają procedury przetargowej. Możliwe jest także zmienianie warunków ubezpieczenia także podczas trwania polisy. Taka zmiana warunków jest niemożliwe w przypadku przetargów publicznych.

JST coraz chętniej decydują się na ubezpieczenie swojego majątku, ale także kupują polisy OC dotyczące roszczeń prawnych. Ubezpieczenia majątkowe chronią od skutków: gradobicia,  powodzi, pożarów, ataków hakerskich na bazy danych. Stale rośnie suma wypłacanych odszkodowań z tytułu OC, gdy mieszkańcy JST ucierpieli z powodu niedomagającej infrastruktury samorządowej. Jest to efektem coraz lepszej znajomości prawa ze strony lokalnych mieszkańców.

TUW PZUW ma w celach statutowych chronienie ubezpieczonych także przez pomoc dla różnych społeczności. Tu nie chodzi tylko o osiąganie zysków. Dlatego wiele środków jest przeznaczanych jako inwestycje na cele prewencyjne, tak było w przypadku przekazanie pieniędzy na Centralną Stację Ratownictwo Górniczego.


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
04:50 Sebastian Wiatr, dyrektor Biura Ubezpieczeń Korporacyjnych TUW PZUW Sebastian Wiatr, dyrektor Biura Ubezpieczeń Korporacyjnych TUW PZUW mówi o ubezpieczeniach dla samorządów ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR24/Błażej Prośniewski/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem