more_horiz
Wiadomości

"Podjęliśmy działanie stricte prewencyjne". Rzecznik MZ o małpiej ospie w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 15:27
Nie ma poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, zatem nie ma powodu do obaw - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, "szef MZ Adam Niedzielski dotychczas podpisał trzy rozporządzenia, które mają charakter prewencyjny". 
Wojciech Andrusiewicz: nie ma poważnego zagrożenia małpią ospą, ale działamy prewencyjnie
Wojciech Andrusiewicz: nie ma poważnego zagrożenia małpią ospą, ale działamy prewencyjnieFoto: New Africa/Shutterstock

- Działamy z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy rozwiązania prawne, które pozwolą nam na bieżąco monitorować sytuację i izolować osoby podejrzane o zakażenie. Mamy opracowany model badania, procedury postepowania i zakup szczepionek dla personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażeniem - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

"Działanie stricte prewencyjne"

Rzecznik resortu poinformował, że minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia, które - jak stwierdził - są prewencją w reakcji na przypadki małpiej ospy w Europie. - To działanie stricte prewencyjne, którego celem jest m.in. monitorowanie możliwych przypadków - wskazał.

Pierwsze z rozporządzeń - jak poinformował - włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych. Kolejne wprowadza obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych przez szpitale i przychodnie każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą. Trzecie z rozporządzeń dotyczy obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Wytyczne dla służby zdrowia

Rzecznik MZ zapowiedział, że jeszcze w piątek (27.05) opublikowana zostanie informacja opracowana przez ekspertów chorób zakaźnych we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz instrukcja dla placówek medycznych, dotycząca pobierania i przekazywania próbek materiału do badania.

- Na dzisiaj w polskich szpitalach nie funkcjonują testy wykrywające ze stuprocentową pewnością, że mamy do czynienia z ospą małpią, lecz kwalifikują każdy przypadek do grona chorób, wśród których jest ospa małpia. NIZP-PZH dysponuje możliwościami przeprowadzenia testów potwierdzającego w 100 proc., że mamy do czynienia z tą chorobą. Stąd ta instrukcja i zalecenia. W niedługim czasie zapewne testy te będą dostępne również w szpitalach - wyjaśnił. Jak uspokoił rzecznik resortu zdrowia, "na dziś małpia ospa nie stanowi żadnego zagrożenia epidemicznego dla Polski".

"Nie przewidujemy powszechnych szczepień"

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szczepionki przeciw ospie prawdziwej są dostępne na rynku i Polska we współpracy z Komisją Europejską kupi niewielką ilość do szczepienia przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy mogą mieć do czynienia z przypadkami małpiej ospy. - Powszechnego szczepienia nie przewidujemy, tylko prewencyjne szczepienie wybranych medyków - zaznaczył.

Wytyczne do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażenia ospą małp (Monkeypox virus) - jak dodał - obejmują m.in. to, że w celu ograniczenia ryzyka zakażenia pracowników szpitala lub laboratorium należy traktować każdy pobrany materiał jako wysoce zakaźny. W celu weryfikacji rozpoznania lub diagnostyki odpowiednio zapakowane próbki należy przesłać do Zakładu Wirusologii NIZP PZH-PIB w Warszawie przy ul. Chocimskiej.

W zaleceniach wskazano także m.in., że podstawowym zalecanym materiałem do badania diagnostycznego jest materiał ze zmian skórnych, w tym wymazy z powierzchni zmiany lub wysięku, łuski z więcej niż jednej zmiany lub strupy ze zmian. Określono także inne uzupełniające materiały kliniczne. Opisano także m.in. sposób przechowywania i transportu.

Odzwierzęca choroba zakaźna

W informacji, którą opublikuje resort, wyjaśniono, że ospa małpia jest odzwierzęcą chorobą zakaźną (zoonoza). Jednak w sprzyjających warunkach - bliski kontakt, w tym kontakty intymne - może się szerzyć również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV), należący do rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany.

Wyjaśniono, że we wcześniejszych latach ospa małpia powodowała zachorowania u ludzi, wyłącznie w krajach afrykańskich, w których występuje rezerwuar zwierzęcy wirusa MPXV (gryzonie afrykańskie). Poza Europę były zawlekane pojedyncze przypadki, które nie stanowiły źródła ognisk zachorowań. Obecnie przypadki ospy małpiej w postaci ognisk zakażeń obejmujących po kilkadziesiąt osób pojawiły się m.in. w Hiszpanii, Portugalii i w Wielkiej Brytanii.

Poza Afryką do 24 maja 2022 r. potwierdzono 131 przypadków i 106 podejrzeń.

Czytaj również:

Sposoby zakażenia

Jeśli chodzi o źródło zakażenia i drogi szerzenia, to może to być m.in. bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami poprzez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury) albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę. W Europie - jak podnosi MZ - przenoszenie MPXV tą drogą obecnie nie występuje.

Innym sposobem jest droga kropelkowa lub z krwią i z wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki lub kontakty seksualne.

Resort wskazał, że aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Zobacz także: Tomasz Rzymkowski w Polskim Radiu 24

nt 

Zobacz także

Zobacz także