more_horiz

Małpia ospa a COVID-19. Dr Sutkowski wskazuje na "ogromną różnicę"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 14:41
- Jeden człowiek zaraża średnio jedną osobę. Dodatkowo skutki tego zarażenia widać. To jest ta ogromna różnica między sytuacją chociażby z COVID-19 - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Dr Sutkowski: wirus małpiej grypy nie rozprzestrzenia się szybko
Dr Sutkowski: wirus małpiej grypy nie rozprzestrzenia się szybkoFoto: PR24/PJ

Specjaliści podkreślają, że nie ma zagrożenia epidemicznego w związku z małpią ospą. Światowa Organizacja Zdrowia zarejestrowała w ostatnich tygodniach ponad 250 potwierdzonych i prawdopodobnych zakażeń tą chorobą na świecie. Ospa małpia występuje na terenach środkowej, centralnej i zachodniej Afryki.

Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Szwecji, Czechach i Słowenii.

"Skutki zarażenia są widoczne"

Na antenie Polskiego Radia 24 o małpiej ospie mówił dr Michał Sutkowski. Jak wskazał "w przypadku małpiej ospy scenariusz powinien być optymistyczny, ponieważ wirus ten nie jest wirusem, który się łatwo rozprzestrzenia".

- Jeden człowiek zaraża średnio jedną osobę. Dodatkowo skutki tego zarażenia widać - podkreślił i dodał, że "to jest ta ogromna różnica między sytuacją chociażby z COVID-19".

- To jest choroba znana nam od 1950 roku - przypomniał i zaznaczył, że "mamy szczepionkę przeciwko niej i lekarstwo na nią". - Tutaj możemy być zdecydowanie bardziej spokojni - powiedział.

- Oczywiście musimy zrobić to założenie, które zrobiliśmy w przypadku COVID-19, czyli gdyby ten wirus zmienił się dramatycznie, to że może stanowić zagrożenie - wskazał. - To jest jednak snucie opowieści histerycznych i na dziś zupełnie niepotrzebnych - podkreślił.

Czym jest małpia ospa?

W przeciwieństwie do wirusa SARS-CoV-2, który roznosi się poprzez maleńkie kropelki unoszące się w powietrzu - zwane aerozolami - małpia ospa rozprzestrzenia się w wyniku bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina z kaszlu.

Oznacza to, że osoba z małpią ospą zakazi znacznie mniej osób z najbliższego otoczenia niż osoba z SARS-CoV-2. Oba wirusy mogą wywoływać objawy grypopodobne, ale małpia ospa wywołuje również powiększone węzły chłonne i charakterystyczne, wypełnione płynem zmiany na twarzy, dłoniach i stopach.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:13 Małpia ospa.mp3 Michał Sutkowski: skutki zarażenia są widoczne (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 14.18


jb 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem