more_horiz
Wiadomości

"Perła polskiej kultury świeci jeszcze mocniej". Piotr Gliński o renowacji Kalwarii Pacławskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 16:38
 - Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury, też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia te podstawowe rysy i fundamenty tej kultury - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier przypomniał również, że Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, dzięki m.in. znakomitym specjalistom i urzędnikom.
Piotr Gliński: Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury
Piotr Gliński: Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kulturyFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w uroczystości w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, podsumowującej zrealizowany projekt "Kalwaryjskie Fortalicium Fredry", który został dofinansowany przez ministerstwo w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak podkreślił Piotr Gliński, dzięki realizacji projektu Kalwaria Pacławska, którą nazwał perłą polskiej kultury, świeci jeszcze mocniej. - I to jest wielka satysfakcja – dodał.

Wicepremier podał, że w ciągu ostatnich 6 lat zrealizowane zostały 152 projekty w ramach programu Infrastruktura i Środowisko na kwotę 3 mld zł. Z tego programu dofinansowany został również projekt zrealizowany w Kalwarii Pacławskiej. - To jest wielka satysfakcja, że te pieniądze są tak wspaniale wydawane - powiedział.

Chrześcijańskie dziedzictwo 

Podkreślił, że w dużej mierze projekty te są związane z naszym dziedzictwem chrześcijańskim, nie tylko katolickim, ale również prawosławnym. - Taka jest nasza historia - zauważył szef MKiDN.

Przypomniał, że Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, dzięki m.in. znakomitym specjalistom i urzędnikom.

Wśród kolejnych wydanych przez jego resort pieniędzy Piotr Gliński wymienił również 0,5 mld zł "w dużej mierze też europejskich", które przeznaczone zostały w ostatnich 6 latach na program modernizacji szkolnictwa artystycznego. - 180 budynków, ponad 140 szkół w całej Polsce, także zabytkowych, które dzięki temu programowi zmieniły warunki pracy w polskim szkolnictwie artystycznym - powiedział.

Kolejnym - zrealizowanym w ostatnich 6 latach w resorcie kultury - był Program Zabytki, na który wydano 1 mld zł. - Myślę, że zrealizowanych zostało ok. 4 tys. najróżniejszych projektów w całej Polsce. Te wszystkie pieniądze i programy się multiplikują i później mamy taki wspaniały finał jak, tutaj w Kalwarii Pacławskiej – podkreślił wicepremier.

Program Zabytki

Podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego projektu. W tym kontekście wymienił m.in. b. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który pochodzi z Przemyśla.

Koszt projektu, który został zrealizowany w Kalwarii Pacławskiej, wyniósł ponad 25,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to prawie 21 mln zł, zaś środki własne klasztoru to prawie 3,7 mln zł.

W ramach projektu "Kalwaryjskie Fortalicium Fredry", którego realizacja rozpoczęła się jesienią 2018 roku, przeprowadzono konserwację i remont obiektów położonych na terenie założenia klasztornego wraz z kaplicami kalwaryjskimi - aby zwiększyć przestrzeń przeznaczoną na cele kulturalne.

W budynku klasztoru m.in. wykonano tynki renowacyjne zewnętrzne, przeprowadzono renowację elewacji, zabezpieczono konstrukcję dachu i wymieniono uszkodzone jego elementy.

We wnętrzu kościoła przeprowadzono prace konserwatorskie malowideł ściennych i drewnianego wystroju kościoła, takich jak: polichromia sklepienia i ściany, chrzcielnica, organy z prospektem i balustradą chóru, konfesjonały, stalle w prezbiterium.

Prace konserwacyjne

Prace remontowo-konserwatorskie przy drewnianych wystrojach wnętrz czterech kaplic kalwaryjskich: Domu Matki Bożej, Grobu Matki Bożej, kaplicy Ukrzyżowania Pana Jezusa i kaplicy św. Rafała, objęły: konserwację elewacji, oczyszczenie tynków i detali architektonicznych, uzupełnienie ubytków, impregnację strukturalną, a także malowanie i konserwację malowidła ściennego na elewacji frontowej kaplicy Ukrzyżowania.

Zrealizowano też prace konserwacyjne przy drewnianych ołtarzach, obejmujące strukturę, rzeźby i obrazy, w tym uzupełnienie ubytków zaprawy w obrazach i struktury drewnianej oraz snycerki, przywrócono też obiektom struktury i snycerki pierwotną kolorystykę i złocenia.

Przebudowane i rozbudowane zostały też budynki gospodarcze na potrzeby obsługi pielgrzymów i prowadzonej działalności kulturalnej oraz edukacyjnej, w tym też dla osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany został także teren wokół budynku i kupiono niezbędne wyposażenie pokoi, sal konferencyjnych, sal wystawowych, sprzęt multimedialny, system monitoringu oraz sprzęt nagłaśniający. 

Posłuchaj
00:21 11762429_1.mp3 Piotr Gliński o projekcie "Kalwaryjskie Fortalicium Fredry" - (IAR)

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem