more_horiz
Wiadomości

Zabójstwo na Nowym Świecie w Warszawie. Żaryn: rosyjska propaganda wykorzystuje tę tragedię

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:13
- Po zabójstwie mężczyzny na Nowym Świecie w Warszawie identyfikowane były działania dezinformacyjne przekonujące, że morderstwo wynika z polityki przyjmowania uchodźców w Polsce - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podkreślił, że w social mediach powielano fałszywe tezy, iż za śmierć ofiary odpowiedzialni są obywatele Ukrainy. 
Stanisław Żaryn: zabójstwo na Nowym Świecie również jest wykorzystywane w dezinformacji
Stanisław Żaryn: zabójstwo na Nowym Świecie również jest wykorzystywane w dezinformacjiFoto: shutterstock.com/Shevchenko Andrey, srodmiescie.policja.gov.pl

Stanisław Żaryn podkreślił, że działania rosyjskiej dezinformacji przeciwko Polsce skupiają się na rozbudzaniu wrogości między Polakami a Ukraińcami. - Część przekazów jest próbą przekonania Polaków, że przyjmując uchodźców z Ukrainy, sami się narażają na kryzys ekonomiczny, problemy z bezpieczeństwem i kłopoty społeczne - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że przekaz mający na celu wywoływanie sprzeciwu Polaków wobec przyjmowania w naszym kraju uchodźców przed agresją Kremla jest uruchamiany często w oparciu o wydarzenia zupełnie niezwiązane z Ukraińcami w Polsce.

Rosyjska dezinformacja wykorzystała sprawę zabójstwa na Nowym Świecie 

Tak było choćby po tragedii, do której doszło w Warszawie - po zabójstwie na Nowym Świecie identyfikowane były działania dezinformacyjne przekonujące, że morderstwo wynika z polityki przyjmowania ukraińskich uchodźców w Polsce - mówił rzecznik. Podkreślił, że w mediach społecznościowych powielano sugestie i fałszywe tezy, mające na celu wskazanie, że za śmierć ofiary ataku w Warszawie odpowiedzialni są obywatele Ukrainy.

- W debacie na ten temat rozpuszczane były również fałszywe informacje, jakoby za większość przestępstw w Polsce odpowiadali Ukraińcy. Manipulowano też treściami sprzed lat, prezentując je jako obraz obecnych zagrożeń dla Polaków - wskazał.

Czytaj także:

Dezinformacja bazuje na bieżących wydarzeniach 

Żaryn podkreślił, że zabójstwo w Warszawie zostało wykorzystane do działań informacyjnych wymierzonych w relacje między Polakami a Ukraińcami. - Ten przypadek pokazuje, że wymierzona w dany kraj dezinformacja bazuje na aktualnych wydarzeniach atakowanego państwa, wpisując się w bieżącą agendę publiczną - tłumaczył. - Przekazy kolportowane przy okazji zabójstwa w Warszawie wpisują się w działania rosyjskiej dezinformacji, która tworzy chaos informacyjny i realizuje interesy polityczne Kremla - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

- Dziś jednym z najważniejszych pól oddziaływania jest wytwarzanie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Należy zakładać, że każde budzące emocje społeczne zdarzenie może zostać wykorzystane do szerzenia kłamstw mających na celu budowę wśród Polaków potencjału buntu przeciwko goszczeniu w Polsce uciekających przed rosyjskim zagrożeniem Ukraińców - stwierdził w rozmowie z PAP Żaryn.

Okoliczności zabójstwa mężczyzny w Warszawie 

Do zabójstwa 29-letniego mężczyzny na Nowym Świecie w Warszawie doszło nad ranem 8 maja. Ranny mężczyzna wszedł do jednego z całodobowych sklepów, obsługa wezwała pomoc, jednak po przewiezieniu do szpitala zmarł. Według policji mężczyzna miał zginąć podczas zajścia przy ul. Nowy Świat 30 w wyniku trzykrotnego ugodzenia ostrym narzędziem w klatkę piersiową.

W piątek policja opublikowała list gończy za trzecim z mężczyzn podejrzewanych o udział w tym zabójstwie 24-letnim Dawidem Mirkowskim, a wcześniej wystawiła listy gończe za 23-letnim Sebastianem Włodarczykiem i 27-letnim Łukaszem Goławskim z Warszawy.

Policja prosi też o zgłaszanie się naocznych świadków zdarzenia oraz tych osób, które posiadają na jego temat informacje. Zapewnia o pełnej anonimowości.

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem