Minister Rau zwrócił uwagę, że wtorkowa wizyta Alexandra Schallenberga jest pierwszą wizytą szefa austriackiej dyplomacji w naszym kraju od ośmiu lat. - Austria jest istotnym partnerem politycznym Polski w Unii Europejskiej i przyjazne stosunki między Warszawą a Wiedniem zajmują istotne miejsce w polskiej polityce zagranicznej - oświadczył szef polskiego MSZ.
Dodał, że Austria jest także ważnym partnerem gospodarczym dla Polski. - Warto zaznaczyć - mówiliśmy dzisiaj o tym - że Austria jest piątym co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce - przypomniał Rau.
Polski minister relacjonował, że ważnym tematem jego wtorkowej rozmowy z Schallenbergiem była sytuacja w Ukrainie. Podkreślił, że od początku wojny Polska "niezachwianie wspiera Kijów we wszystkich kluczowych płaszczyznach, działając na rzecz zachowania terytorialnej integralności Ukrainy zgodnie z interesem narodowym tego kraju, ale także zgodnie z interesem Europy, powiem więcej - całej wspólnoty transatlantyckiej" - stwierdził Rau.
"Miejsce Ukrainy powinno być w Unii Europejskiej"
W ocenie Polski - jak zaznaczył - miejsce Ukrainy powinno być w Unii Europejskiej. - Dlatego oczekujemy pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczącej przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego. Liczymy, że podczas najbliższego posiedzenia Rada Europejska w tej kwestii podejmie decyzję pozytywną - dodał szef polskiego MSZ.
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Zastrzegł przy tym, iż poparcie Warszawy dla europejskiej perspektywy Kijowa nic nie zmienia w polskim poparciu dla procesu rozszerzenia UE w regionie Bałkanów Zachodnich. To rozszerzenie Unii na Bałkany Zachodnie zawsze było istotą polskiego stanowiska w tej sprawie i tu się nic nie zmieniło - zapewnił minister.
Rau nawiązał też do przyjętego w zeszłym tygodniu przez UE szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Ocenił, że to "ważny krok w kierunku zapewnienia niezależności Europy wobec rosyjskich surowców energetycznych. Jednakże to nie wystarczy, musimy zacząć pracować nad siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych czy też wykluczenie wszystkich rosyjskich, ale także białoruskich banków z systemu SWIFT".
Czytaj także:
dn