Nagrody im. Grażyny Langowskiej wręczone. Wyróżniono m.in. dyrektor polskiej szkoły w Lwowie

Nauczycielom i wychowawcom promujących polskość i idee solidarnościowe po raz drugi przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagroda została ustanowiona przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".

2022-06-14, 21:38

Nagrody im. Grażyny Langowskiej wręczone. Wyróżniono m.in. dyrektor polskiej szkoły w Lwowie
Nagrody im. Grażyny Langowskiej dla nauczycieli i wychowawców wręczone. Foto: Twitter/@ipngovpl

Wyróżnienie Stowarzyszenia w kategorii dla nauczyciela szkoły polonijnej otrzymała dyrektor szkoły imienia św. Marii Magdaleny we Lwowie - szkoły z ponad 200-letnią tradycją - Wiera Szerszniowa. Jak mówi, w szkole na każdym poziomie odbywa się nauka w języku polskim historii, geografii, języka polskiego. - To daje możliwość, by przekazać wiedzę, ale oprócz tego wychowywać. Obchodzimy tradycje narodowe, pamiętamy o Polakach związanych ze Lwowem, o zabytkach związanych z polskością. Chcemy, by nasze dzieci potrafiły opowiedzieć o tych miejscach gościom odwiedzającym Lwów - podkreśliła Wiera Szerszniowa.

Nagroda za pamięć o polskich Kresach Wschodnich

Jak mówił pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak nagroda Wspólnoty Polskiej to hołd dla wszystkich, którzy szerzą polską kulturę na Kresach Wschodnich. - Dzięki takim osobom jak nasza laureatka istnieje polskie szkolnictwo, harcerstwo, duszpasterstwo - podkreślił Jan Dziedziczak.

Nagrodę IPN za krzewienie postawy patriotycznej wśród młodego pokolenia otrzymała nauczycielka historii w podpoznańskim zespole szkolno-przedszkolnym imienia Jana Brzechwy w Dopiewie - Małgorzata Rogal-Drobińska. Podkreśliła, że poprzez projekt "Tajemnica lasów polańsko-zakrzewskich" wciela wśród dzieci wartości solidarności, pracy zespołowej i poznawania polskiej historii. Poprzez specjalną aplikację z grami, quizami, scenariuszami lekcji przedstawiła w przystępny dla dzieci sposób temat martyrologii Wielkopolan z okresu II wojny światowej.

Czytaj także:

Nagroda dla działacza "Solidarności"

Nagrodę w kategorii dla wychowawcy działającego w epoce "Solidarności" ufundował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. - Laureatem został zmarły w 2019 roku nauczyciel matematyki i działacz "Solidarności" Stefan Kubowicz - mówił prezes Instytutu Jan Żaryn. Podkreślił, że był jednym z nauczycieli w liceum krakowskim. Wybrał zawód nauczyciela, rezygnując z kariery na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 80. założył związek "Solidarności" w szkole, a następnie w całym regionie małopolskim.

Posłuchaj

Jan Żaryn o nagrodzonym Stefanie Kubowiczu (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Patronką Nagrody jest Grażyna Langowska (1946-2009) - nauczycielka, działaczka NSZZ "Solidarność", represjonowana przez władze komunistyczne.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej