more_horiz
Wiadomości

Sieć Caritas Europa ma plan pomocy Ukrainie. Udzielono już wielomilionowego wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 15:53
Na temat pomocy Ukrainie i uchodźcom wojennym z tego kraju rozmawiali przez trzy dni w Warszawie uczestnicy Caritas Partners Meeting i Forum Dobroczynności. - Na pomoc Ukrainie przeznaczono już 100 mln euro - powiedziała dyrektor Caritas Europa ds. współpracy międzynarodowej i humanitarnej Silvia Sinibaldi. W trakcie spotkania podkreślono, że konieczne jest działanie długofalowej pomocy.
W spotkaniu wzięło udział ponad 50 delegatów organizacji należących do Caritas Europa i konfederacji Caritas Internationalis z 25 krajów, które wspierają pomoc humanitarną na Ukrainie i działania na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce
W spotkaniu wzięło udział ponad 50 delegatów organizacji należących do Caritas Europa i konfederacji Caritas Internationalis z 25 krajów, które wspierają pomoc humanitarną na Ukrainie i działania na rzecz ukraińskich uchodźców w PolsceFoto: PAP/Tomasz Gzell

W spotkaniu wzięło udział ponad 50 delegatów organizacji należących do Caritas Europa i konfederacji Caritas Internationalis z 25 krajów, które wspierają pomoc humanitarną na Ukrainie i działania na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. Wśród gości byli przedstawiciele ze Stanów Zjednoczonych, Australii czy Korei.

W czasie środowego briefingu prasowego sekretarz generalna Caritas Europa Maria Nyman powiedziała, że z powodu wojny Ukrainę opuściło ponad 7 mln osób oraz ok. 8 mln swoje mieszkania, co oznacza, że jeden na trzech Ukraińców musiał opuścić swój dom.(...) Zniszczenia w Ukrainie szacowane są na 100 mld dolarów. W związku z tym nasza pomoc będzie trwała długo - zapowiedziała.

Zwróciła uwagę, że rodzina Caritas działa w 160 krajach na świecie, w tym w Europie w 46 państwach. Najwięcej uchodźców dotarło do Polski, gdzie Caritas natychmiast zaczął działać, świadcząc pomoc.

Apele pomocowe

- Sieć Caritas Europa na pomoc Ukrainie przeznaczyła już 100 mln euro - powiedziała dyrektor Caritas Europa ds. współpracy międzynarodowej i humanitarnej Silvia Sinibaldi. Wspomniała, że kraje graniczące z Ukrainą również "wdrożyły apele pomocowe, które zostały poparte przez konfederację, co oznacza pełne finansowanie". - Każdy z europejskich Caritasów wdrożył także indywidualne kampanie - dodała.

Dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki poinformował, że wartość pierwszego apelu, trwającego dwa miesiące, wyniosła ponad 5,3 mln zł, czyli ponad 1,2 mln euro.

"Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie finansowe dla rodzin oraz prowadzenie transgranicznego hubu dla transportów humanitarnych w porozumieniu z Caritasem Ukraina i Caritas Spes" - powiedział ks. dr Iżycki.

Forum Dobroczynności

Poinformował, że "drugi apel humanitarny dotyczący dalszej pomocy Ukrainie został ogłoszony w ramach Forum Dobroczynności. - Zaplanowany został na kwotę ponad 15 mln euro, czyli ok. 70 mln zł. Wsparcie będziemy realizować w Polsce głównie za pośrednictwem naszych 32 centrów pomocy migrantom i uchodźcom funkcjonujących w całym kraju - powiedział.

Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone "na bezpośrednie jednorazowe wsparcie dla rodzin, ale także wsparcie w obszarze bezpiecznego schronienia - na organizację pomocy psychologicznej, prawnej, pomocy wejścia na rynek pracy czy naukę języka polskiego lub organizację opieki nad dziećmi".

- Od początku wojny wsparcie Caritas-Spes, w postaci schronienia, wody, żywności, środków higienicznych i pomocy medycznej, otrzymało ponad 500 tys. osób - powiedział dyrektor Caritas-Spes Kościoła Rzymskokatolickiego ks. Wiaczesław Gryniewicz. Przekazał, że organizacja prowadzi 34 centra pomocy, zapewniające potrzebującym m.in. bezpieczne schronienie na kilka lub kilkanaście dni.

Pomoc humanitarna

Poza tym cały czas ludzie otrzymują pomoc żywnościową. - W naszym ośrodkach zarejestrowanych jest 5 tys. osób, które potrzebują wsparcia. Na przykład w Winnicy 1700 osób raz w tygodniu przychodzi, żeby otrzymać pomoc humanitarną. W Charkowie wsparcia potrzebuje ok. 3 tys. ludzi - powiedział ks. Gryniewicz.

Poinformował, że działa także specjalna infolinia dla osób, które chcą uzyskać pomoc materialną i psychologiczną. - Obsługują ją dwie osoby. Codziennie dzwoni na nią ponad 1,5 tys. potrzebujących żywności i środków higieny oraz informacji na temat możliwość wyjazdu czy zakwaterowania w innym bezpieczniejszym miejscu - powiedział. Przyznał, że niektórzy także dziękują za otrzymane wsparcie.

Dyrektor Caritas Ukraina Kościoła grekokatolickiego Tetiana Stawnychy powiedziała, że "są trzy rodzaje regionów w Ukrainie: obszary blisko linii frontu, gdzie są nowe osoby uciekające przed działania wojennymi, obszary świeżo wyzwolone, gdzie jest potrzeba m.in. odbudowy domów i obszary, gdzie osoby z terenu walk pozostają na dłużej". Przekazała, że organizacja ma 36 lokalne centra Caritas i 97 hubów w parafiach.

Kierownik departamentu humanitarnego Caritas Ukraina Hryhoriy Seleshchuk powiedział, że organizacja "przekazała ponad 664 tys. pakietów żywnościowych i ponad 268 tys. pakietów higienicznych". - Pomocą medyczną objęto niemal 33 tys. osób, bezpieczne schronienie zapewniono 27 tys., a wsparcie psychologiczne niemal dziewięciu tysiącom potrzebujących - przekazał.

Apele kryzysowe

W odpowiedzi na wystosowane przez obie ukraińskie organizacje Caritasu apele kryzysowe, ogłoszone w sieci Caritas Internationalis, narodowe Caritasy z kilkudziesięciu krajów zadeklarowały wsparcie w wysokości 4,5 mln euro dla Caritas-Spes i 18 mln euro dla Caritas Ukraina. W obu przypadkach wartość przekazanej pomocy już przekroczyła pierwsze deklaracje.
Środki przekazał również Caritas Polska.

W ramach Forum Dobroczynności odbyły się dwa panele dyskusyjne, w których wzięli udział eksperci związani z administracją państwową, sektorem pozarządowym i biznesem.

W pierwszej części podsumowano dotychczasowe działania pomocowe podejmowane na rzecz uchodźców ukraińskich w Polsce. Zwrócono uwagę na potencjał oraz trudności w integracji uchodźców z polskim społeczeństwem. Omówiono też obszary współpracy międzysektorowej w świadczeniu pomocy uchodźcom.

Martín Lettieri, koordynator Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców, powiedział, że do grudnia br. plan finansowania pomocy uchodźcom z Ukrainy wyniósł 740 mln. Ponad 60 proc. tej kwoty zostało już zebrane dzięki darczyńcom wspierającym Ukrainę. Wśród nich wymienił ambasady poszczególnych państw, firmy prywatne krajowe i międzynarodowe.
Ocenił, że bez względu na przebieg działań wojennych w grudniu bieżącego roku w Polsce będzie ponad 2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy. Stwierdził, że dla każdego kraju taka liczba osób jest wysoka.

"Wyjątkowe przypadki"

Szef Urzędu ds. Cudzoziemców Jarosław Szajner oświadczył, że w Polsce nie grozi Ukraińcom bezdomność ani wykluczenie społeczne. Powiedział, że zakończenie świadczenia 40 zł dla osób zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy do 120 dni, nie oznaczają stanowczego - nie. - Są wyjątkowe przypadki, w których będzie ono kontynuowane - powiedział.

Poinformował, że rząd ma przygotowane miejsca dla uchodźców, którzy będą potrzebowali wsparcia w wypadku, gdyby nastąpił kolejny niezapowiedziany ruch ze strony Putina czy np. Białorusi.

W panelu zagranicznym dyskutowano m.in. o kryzysie żywnościowym i skutkach zerwania łańcuchów dostaw, które dotykają szeroko rozumianą społeczność międzynarodową. uczestnicy debaty wskazali na konieczność zacieśnienia współpracy międzynarodowej, w tym poszukiwania nowych kanałów dystrybucji żywności w obliczu zagrożenia dostaw żywności z i do Ukrainy, spowodowanych wojną, a w szczególności blokadą portów czarnomorskich.

Podkreślając ofiarność środowiska biznesowego w Polsce, które zaangażowało się w pomoc Ukrainie za pośrednictwem Caritasu, uhonorowano przedstawicieli dwóch firm. Mariusz Gola, dyrektor sprzedaży HP Inc. Polska, odebrał z rąk dyrektora Caritas Polska złoty medal "Deus Caritas est", a Bartosz Ciołkowski, dyrektor Mastercard na Polskę, Czechy i Słowację – nagrodę "Ubi Caritas" w postaci statuetki św. Faustyny.

Nagrodą "Ubi Caritas" uhonorowano również bpa Edwarda Kawę, biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej, któremu Caritas Polska przekazał 100 tys. zł na rzecz wspierania działań pomocowych w Ukrainie.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:30 11792820_1.mp3 Organizacje zrzeszone w Caritas Internationalis przekazały Ukrainie pomoc wartą ponad 100 milionów euro - (IAR) 

Zobacz także: Marlena Maląg w "Salonie politycznym Trójki"

es

Zobacz także

Zobacz także