Upały w Polsce. Byliśmy blisko rekordu. Ogromna rozpiętość temperatur

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najwyższą zanotowaną w niedzielę temperaturą było 37,8 stopni Celsjusza w Słubicach (woj. lubuskie) i w Krzyżu (woj. wielkopolskie). Do rekordu z czerwca 2019 roku brakowało jedynie 0,5 stopnia Celsjusza. IMGW wskazał również na dużą, 20-stopniową różnicę temperatur między zachodnią Polską a Wybrzeżem.

2022-06-19, 17:41

Upały w Polsce. Byliśmy blisko rekordu. Ogromna rozpiętość temperatur

IMGW poinformował, że - jak wskazują dane operacyjne - najwyższa zanotowana w niedzielę temperatura to 37,8 stopni Celsjusza w Słubicach (Lubuskie) i w Krzyżu (Wielkopolskie). Zaznaczono, że obecnie temperatura w Słubicach powoli opada.

Z kolei najchłodniej było w Łebie, gdzie temperatura wyniosła 15,7 stopni Celsjusza.

IMGW wskazał, że do rekordu z 26 czerwca 2019 roku (38,3 stopnia Celsjusza w Radzyniu) zabrakło 0,5 stopnia Celsjusza.

Polska podzielona temperaturowo. Z czego to wynika?

Jak wskazał Dariusz Witkowski z Biura Prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomiędzy zachodnią Polską a Wybrzeżem jest ponad 20 stopni różnicy. - Różnica temperatur wynika z dwóch rzeczy - ocenił. 

REKLAMA

Jak wyjaśnił, po pierwsze wynika to z łagodzącej działalność morza, co oznacza, że latem nad morzem jest chłodniej, a zimą jest cieplej w porównaniu z pozostałą częścią kraju.

Po drugie, "północ kraju znajduje się pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, który po prostu powoduje, że do wybrzeża napływa chłodniejsza masa powietrza". - Jest to powietrze polarne morskie, a nie zwrotnikowe, jak w południowych dzielnicach kraju. Na wybrzeżu odczucie chłodu może zwiększać również silniejszy wiatr z kierunków północnych - podkreślił.

Dariusz Witkowski wyjaśnił także, czym jest hiszpański pióropusz. - To wlew ciepłych, zwrotnikowych mas powietrza. Wędrują (niesione przez układy baryczne, przez wiatr) z Afryki i poprzez Hiszpanię, Francję, kraje Beneluksu, Niemcy docierają do Polski - zaznaczył. 

Czytaj także:

es

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej