more_horiz
Wiadomości

Gala Przedsiębiorcy 2022. Premier prognozuje ekspansję polskiego kapitału na rynki zagraniczne

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 21:24
Jestem przekonany, że polscy przedsiębiorcy poradzą sobie również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Przedsiębiorcy 2022, podkreślając, że żyjemy w momencie przełomowym.
Następne 30 lat, sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału - powiedział premier
Następne 30 lat, sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału - powiedział premierFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Wojna na Ukrainie, wielka zwyżka cen surowców przekładająca się na inflację, o jakiej nie słyszeliśmy od bardzo dawna. To wszystko tworzy zupełnie nowe okoliczności także dla przedsiębiorców. Ale polscy przedsiębiorcy mają, można powiedzieć, zaszyty gen zmienności i radzenia sobie w takich sytuacjach w sposób szczególny - powiedział szef rządu podczas gali wręczenia nagród Polonica Progressio.

I dlatego - jak dodał - jest przekonany, "że polscy przedsiębiorcy sobie poradzą również w tej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej przyszło nam dzisiaj kształtować okoliczności gospodarcze".

Akumulacja kapitału

Premier podkreślił, że pierwsze 30 lat wolnej Polski po 1989 roku, to czas akumulacji kapitału.

- Tak w pewnym uproszczeniu przedsiębiorcy zaczynający od tych słynnych szczęk z lat 90., później rozwijający swoje przedsiębiorstwa, odnieśli w bardzo wielu branżach sukces. Czasami wbrew okolicznościom, wbrew kryzysom - podkreślił Morawiecki.

Sukces kraju

Zaznaczył, że Polska jako państwo też odniosła sukces.

- Od 1989 roku tylko Chiny rozwijały się szybciej, patrząc na zakumulowany wzrost gospodarczy, i tylko Chiny mogą się poszczycić lepszymi parametrami gospodarczymi, patrząc na początek okresu i te lata obecne - powiedział premier.

Zagraniczna ekspansja

Ale - jak dodał - "następne 30 lat, sądzę, że powinny być latami ekspansji polskiego kapitału".

- Chciałbym bardzo, żeby nie tylko wielkie polskie firmy, ale także te mniejsze i średnie miały zdolność do ekspansji za granicę, ekspansji na rynki zagraniczne - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Polska inicjatywa

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że z najnowszych danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wynika, że w Polsce jest 2 mln 606 tys. 306 aktywnych firm.

- To aż o 168 tys. działalności więcej, porównując dane do najtrudniejszego okresu dla polskiej gospodarki z ostatnich dwóch lat, czyli do początku lockdownu wywołanego pandemią COVID-19 - podkreślił.

Dodał, że pandemia pokazała, iż polscy przedsiębiorcy przy wsparciu państwa są w stanie przetrwać.

Polonica Progressio

Nagrody Polonica Progressio przyznane zostały w siedmiu kategoriach. W kategorii inwestor zagraniczny nagrodę zdobyła firma Pilkington Automotive Poland (producent szyb samochodowych), laureatem kategorii eksporter została marka kosmetyczna Dr. Irena Eris. Nagrodę w kategorii innowator, otrzymała firma recyklingowa Bioelektra Group. Laureatem kategorii firma rodzinna został producent okapów firma Ciarko. Nagrodę w kategorii społecznik, odebrał Stanisław Syguła, założyciel firmy Syguła, działającej na rynku motoryzacyjnym. W kategorii lider zrównoważonego rozwoju wygrała firma Northvolt Poland, producent baterii do samochodów elektrycznych. Nagrodę specjalną otrzymała ukraińsko-polska firma Modern Expo specjalizująca się w dostarczaniu wyposażenia obiektów handlowych.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także