more_horiz
Wiadomości

Kongres 590. Rozmowy o Trójmorzu i wyzwaniach przed Polską i Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 19:20
W podwarszawskim Nadarzynie zakończyła się siódma edycja Kongresu 590, zorganizowanego pod hasłem "Łączymy wszystkich". W dwudniowej konferencji wzięli udział między innymi przedstawiciele polskiego i ukraińskiego rządu, samorządowcy, przedsiębiorcy i eksperci. Wiodącym tematem kongresu była współpraca międzynarodowa państw Inicjatywy Trójmorza, a także zacieśnianie relacji z Ukrainą.
Drugi dzień Kongresu 590
Drugi dzień Kongresu 590Foto: Twitter/Kongres 590

Jak podkreśliła minister Anna Moskwa, trwają rozmowy z Ukrainą, Słowacją i Czechami o kolejnych potencjalnych połączeniach gazowych. Dodała, że wojna pokazała, jak ważnym narzędziem są surowce i współpraca energetyczna.

- Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne, rozbudowujemy infrastrukturę gazową. Jesteśmy otwarci na możliwość zlokalizowania drugiego statku FSRU - zaznaczyła Anna Moskwa.

Transmisje z Kongresu 590 można obejrzeć pod tym linkiem.

Kongres 590. Pierwszy dzień

Wydarzenie otworzył w środę prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił, że celem Kongresu 590 od początku była odpowiedź na pytanie jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania i jak uzyskać polityką a ambicjami rozwojowymi ludźmi biznesu. Dodał, że kolejną ideą wprowadzoną w życie była współpraca w ramach Trójmorza m.in. na rzecz rozwoju infrastruktury w osi Północ-Południe. 

Jednym z uczestników forum gospodarczego był Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Cieszę się, że zdrowie zaczyna być postrzegane nie tylko przez pryzmat tego, że leczmy swoje dolegliwości, ale jako ważny element funkcjonowania całej gospodarki. To jest gałąź gospodarki, w której zatrudnionych jest ponad milion osób; odpowiadać będzie w niedługiej przyszłości za wydatkowanie 7 proc. PKB - przypomniał.   

W Kongresie 590 wzięli ponadto udział m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, minister rozwoju Waldemar Buda, minister klimatu Anna Moskwa oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wieloletnia tradycja

Kongres od początku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsza edycja została zorganizowana w listopadzie 2016 roku w Jasionce koło Rzeszowa.

Posłuchaj
00:56 11805364_1.mp3 Trwa drugi dzień siódmej edycji Kongresu 590. O szczegółach w relacji Klaudia Dadura (IAR) 
Posłuchaj
00:35 11804721_1.mp3 Drugi dzień Kongresu 590. Relacja Agnieszki Jasik (IAR)

Nazwa wydarzenia - Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym w większości przypadków oznaczone są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.

Zobacz także: Adam Niedzielski podczas Kongresu 590 w Polskim Radiu 24

Zobacz także:

dn/ASP


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem