more_horiz
Wiadomości

Polski wywiad przechwycił rozmowy rosyjskich żołnierzy. "Narasta frustracja i strach" [NAGRANIA]

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 12:00
Z przechwyconych przez Agencję Wywiadu informacji wynika, że morale w rosyjskiej armii jest bardzo niskie. - Z rozmów wynika, że żołnierze wysyłani na front są coraz bardziej świadomi, że Rosjanie ponoszą na Ukrainie duże straty, dlatego coraz więcej żołnierzy próbuje uniknąć służby, obawiając się wysłania na wojnę - podkreślił polski wywiad.
Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. Są nagrania
Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. Są nagraniaFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO/Reuters/Forum

Żaryn przekazał dwa nagrania przechwycone przez Agencję Wywiadu.

Rzecznik podkreślił, że trwająca od 24 lutego agresja Rosji na Ukrainę po raz kolejny ujawniła bestialstwo rosyjskich żołnierzy - mordujących ludność cywilną, ostrzeliwujących budynki mieszkalne, szpitale i szkoły. Zaznaczył, że to propagandowe kłamstwa uzasadniające konieczność przeprowadzenia na Ukrainie "operacji specjalnej" i mówiące o potędze rosyjskiej armii zapewniają Putinowi duże poparcie w rosyjskim społeczeństwie.

- Z materiałów, do których dotarł polski wywiad, wynika jednak, że rzeczywistość w szeregach rosyjskiej armii daleka jest od propagandowych przekazów. Wśród żołnierzy narasta frustracja i strach przed udziałem w kolejnych walkach. Wielu z nich podejmuje kroki służące uniknięciu dalszego zaangażowania w działania militarne przeciwko Ukrainie - powiedział Żaryn.

Wojna Rosja - Ukraina. "Oskarżenia dowódców o głupie decyzje"

Tematy poruszane w rozmowach przechwyconych przez Agencję Wywiadu dotyczą m.in. prób uniknięcia powrotu na wojnę. - Pojawiają się też oskarżenia dowódców o głupie decyzje i generalna krytyka rosyjskiej armii - wskazał.

- Z rozmów wynika, że żołnierze wysyłani na front są coraz bardziej świadomi, że Rosjanie ponoszą na Ukrainie duże straty, dlatego coraz więcej żołnierzy próbuje uniknąć służby, obawiając się wysłania na wojnę - podkreślił.

Na jednym z zarejestrowanych nagrań rosyjska urzędniczka usiłuje dowiedzieć się w organach porządkowych, jakie procedury obowiązują żołnierzy, którzy chcą uniknąć dalszych walk na froncie.

[POSŁUCHAJ NAGRANIA]:

- Reprezentuje ona osoby, które nie wiedzą, jakich formalności powinni dopełnić i do kogo się zgłosić, by już nie wracać do swoich oddziałów - wyjaśnił rzecznik.

Napaść Rosji na Ukrainę. "Przechwycone nagrania obrazują chaos"

Podkreślił w rozmowie, że przechwycone przez AW nagrania obrazują chaos i poszukiwanie możliwości obejścia decyzji o konieczności powrotu na wojnę. Żołnierze coraz częściej wykorzystują urlop lub leczenie jako pretekst, aby wrócić do Rosji, gdzie szukają możliwości uniknięcia powrotu na front.

W kolejnej rozmowie rosyjscy wojskowi analizują faktyczne przyczyny decyzji o ataku na Ukrainę.

- Podawana jest w wątpliwość skuteczność działań rosyjskiego wywiadu, który - jak wynika z rozmowy - mógł fałszować rzeczywistość - powiedział Żaryn.

[POSŁUCHAJ NAGRANIA]:

- W ocenie żołnierzy decyzja o ataku na Ukrainę mogła być podjęta na podstawie nieprawdziwych informacji i błędnych ocen - "mieli nas witać kwiatami", "wywiad był na urlopie" - mówią uczestnicy przechwyconej rozmowy.

Rzecznik podkreślił, że według nich władze Rosji liczyły na szybkie zwycięstwo, zaś skuteczne działania Ukrainy zaskoczyły dowódców. - Na nagraniach słychać krytyczne stwierdzenia dotyczące niekorzystnego dla rosyjskich najeźdźców rozwoju sytuacji na Ukrainie - zaznaczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Atak na Wschód. "Liczyli, że ludność Ukrainy będzie ich po nogach całować"

Żaryn wskazał też, że żołnierze, kwestionując decyzje swoich przełożonych, wskazują na ich niekompetencję i nieprzemyślane ruchy. Mówią m.in.: "tępi ludzie podejmują głupie decyzje", liczyli bowiem, że ludność Ukrainy będzie "ich po nogach całować".

- W przechwyconej opinii rosyjskich wojskowych przy podjęciu decyzji o inwazji na Ukrainę zawiodła realna ocena sytuacji, spowodowana brakiem odpowiedniego wsparcia wywiadowczego i przekazywaniem niewiarygodnych informacji - mówił.

Uczestnicy przejętej przez AW rozmowy twierdzą też, że obecna sytuacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem i wynika jasno, że są świadomi traktowania przez Kreml młodych poborowych jako mięsa armatniego.

Według Żaryna kiepskie nastroje wojskowych świadczą o narastających problemach w rosyjskiej armii. - Pomimo to Putin kontynuuje zbrodniczą wojnę na Ukrainie, za wszelką cenę próbując podtrzymać mit niezwyciężonej, drugiej armii świata - podkreślił.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz: gen. Roman Polko w radiowej Trójce

pb

Zobacz także

Zobacz także