Wojna na Ukrainie. Rosjanom zaczyna brakować dowódców, wiele jednostek jest wyczerpanych

2022-06-28, 10:50

Wojna na Ukrainie. Rosjanom zaczyna brakować dowódców, wiele jednostek jest wyczerpanych
Rosyjskie wojska ponoszą straty na froncie. Foto: shutterstock.com/Jane_Zh

Anonimowy urzędnik ministerstwa obrony USA ocenił, że w rosyjskich wojskach zaczyna brakować wysokiej rangi dowódców, dlatego siły zbrojne muszą w coraz większym stopniu polegać na rezerwistach, by uzupełniać straty w korpusie oficerskim - poinformowano w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Rosyjska armia wciąż szuka sposobów na uzupełnienie strat w coraz bardziej wyczerpanych jednostkach walczących na Ukrainie, lecz stara się tego dokonać bez ogłaszania powszechnego poboru; zaczyna brakować oficerów - podkreślono w raporcie.

Również brytyjskie ministerstwo obrony prognozowało, że Rosjanie będą musieli w coraz większym stopniu polegać na rezerwistach. Według ISW sięganie po rezerwy nie umożliwi jednak rosyjskim wojskom znaczącej odbudowy zdolności bojowych.

Sytuacja na froncie

Siły najeźdźcy przeprowadziły w poniedziałek atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku w środkowej części Ukrainy, co według ISW wpisuje się w najnowszą eskalację rosyjskich uderzeń na infrastrukturę cywilną i ukraińskie miasta.

Tymczasem w Donbasie wojska agresora osiągnęły postępy na południowy zachód od Lisiczańska, ale nie udało im się całkowicie odciąć linii komunikacji z tego miasta do Bachmutu. Ukraińcy odparli natomiast rosyjską ofensywę na północ od Słowiańska.

Siły inwazyjne przeprowadziły też w poniedziałek kilka ataków na linii frontu w pobliżu Charkowa, lecz nie poczyniły żadnych postępów. Na południu kraju ukraińska kontrofensywa zmusiła zaś wroga do skupienia się na działaniach obronnych.

Nowa rzeczywistość pod "nową władzą"

Na zajętych terenach władze okupacyjne podejmują działania w celu narzucenia kontroli gospodarczej i zmuszenia ukraińskich cywilów do korzystania z rosyjskiego rubla - przekazano w raporcie amerykańskiego ośrodka.

Instytut Studiów nad Wojną to niezależny think tank, założony w 2007 r. w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestiami militarnymi.

Czytaj także: 

łk

Polecane

Wróć do strony głównej