more_horiz
Wiadomości

Stała kwatera armii USA w Polsce. Wiceszef MSZ: efekt wielu lat ciężkiej pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:40
- To jest niezwykle ważne, to właśnie w krajach, które są na pierwszej linii potencjalnego ataku, obecność struktur dowódczych jest niezwykle istotna, żeby bezpośrednio mogły reagować na zagrożenia, które są tu najbardziej realne - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena o utworzeniu stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.
Stała kwatera armii USA w Polsce. Jabłoński: wzmacnia nasze gwarancje bezpieczeństwa
Stała kwatera armii USA w Polsce. Jabłoński: wzmacnia nasze gwarancje bezpieczeństwaFoto: shutterstock.com/ANURAKE SINGTO-ON

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński ocenił, że jest to "przejaw zacieśniającej się współpracy między USA i Polską". Jego zdaniem współpraca powinna polegać nie tylko na przenoszeniu jednostek wojskowych, ale właśnie struktur dowodzenia. - To jest niezwykle ważne, to właśnie w krajach, które są na pierwszej linii potencjalnego ataku, obecność struktur dowódczych jest niezwykle istotna, żeby bezpośrednio mogły reagować na zagrożenia, które są tu najbardziej realne - dodał.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Według Jabłońskiego to "efekt wielu lat bardzo ciężkiej pracy całej polskiej dyplomacji". - Cały czas pracujemy nad tym, aby obecność sojusznicza była większa, bo to po prostu wzmacnia nasze gwarancje bezpieczeństwa - powiedział wiceminister.

Szwecja i Finlandia w NATO. Wiceszef MSZ: bardzo dobra wiadomość dla europejskiego bezpieczeństwa

Zaznaczył, że Rosja w strategii NATO nie może być określana mianem "partnera", jak ma to miejsce od 2010 r., gdyż "jest państwem, które ma wrogie zamiary". - Jeśli ktoś chciałby traktować Rosję jako partnera, to albo jest ślepy na rzeczywistość, albo po prostu działa w interesie Putina - dodał.

Wiceszef MSZ wyraził również zadowolenie z faktu porozumienia członków NATO w sprawie przyjęcia do Sojuszu Szwecji i Finlandii. - To jest bardzo dobra wiadomość dla europejskiego bezpieczeństwa i niezwykle ważny sygnał także w kontekście zdolności NATO do odstraszania Putina - dodał.

Ocenił, że Putin, atakując Ukrainę, chciał pokazać, że "NATO jest sojuszem de facto nieistniejącym, niezdolnym do jakichkolwiek działań". - Okazało się, że nie tylko jest zdolne do realnych działań, ale też jest coraz mocniejsze, chcą do niego wstępować kolejne państwa - podkreślił.

- Mamy do czynienia z historycznymi zmianami w polityce państw, które dotąd zachowywały pewnego rodzaju neutralność - ocenił. Dodał, że Polska zabiega o to, aby "nasi sojusznicy jak najlepiej rozumieli skalę zagrożeń i jak najwłaściwiej na nie reagowali". - Dołączenie do NATO jest taką właściwą reakcją - dodał.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy jest dostępny także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz: Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Programie 1 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także