more_horiz
Wiadomości

PiS proponuje zmiany w Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych. Fogiel: dywersyfikujemy źródła dochodów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 14:53
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Przewiduje m.in. rozszerzenie katalogu źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. - To powinno ułatwić pozyskiwanie finansowania, a zatem usprawnić i przyspieszyć proces modernizacji armii - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PiS Radosław Fogiel. 
Nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny. PiS złożył projekt
Nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny. PiS złożył projektFoto: Forum/Michal Kosc

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny. Został przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt m.in. rozszerza katalog źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. "Projektowana ustawa nie pociąga za sobą skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projektowana ustawa nie jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej" - zapisano w projekcie. 

- Po pracach analitycznych przeprowadzonych przez ministerstwo obrony narodowej zidentyfikowano potrzebę zmian lub uproszczenia pewnych przepisów. Ta propozycja wychodzi naprzeciw temu, a jednocześnie poszerza katalog źródeł finansowania dla modernizacji i doposażenia polskiej armii - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PiS Radosław Fogiel

"To powinno ułatwić uzyskiwanie finansowania"

Zgodnie z obecnymi przepisami Fundusz jest zasilany ze środków pochodzących z wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego obligacji. Projekt rozszerza katalog źródeł o zwrotne środki finansowe, takie jak kredyty i pożyczki. Te dodatkowe zwrotne środki finansowe będzie można pozyskiwać również z międzynarodowych instytucji. 

- Dywersyfikujemy potencjalne źródła dochodu, w związku z czym ta paleta źródeł się poszerza. To powinno ułatwić uzyskiwanie finansowania, a zatem usprawnić i przyspieszyć proces modernizacji armii - wyjaśnia Fogiel. I dodaje, że w ten sposób Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych zostanie upodobniony do innych funduszy, które znajdują się pod auspicjami BGK. 

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych powstał na podstawie ustawy o obronie ojczyzny, która została w tym roku uchwalona przez Sejm. Ma umożliwić zwiększenie zakresu zamówień sprzętu i uzbrojenia dla potrzeb modernizacji Wojska Polskiego. - To jest fundusz, który jest przeznaczony na zakup środków obronnych, uzbrojenia, zarówno produkcji krajowej, jak i zagranicznych. Zależy nam, aby bardzo szybko w bardzo dużym stopniu polska armia została wyposażona w sprzęt na najwyższym światowym poziomie - wyjaśnia Fogiel. 

Rzecznik PiS wskazuje, że takie działania są już prowadzone, o czym świadczy m.in. zakup czołgów Abrams i samolotów F-35 od Stanów Zjednoczonych czy dronów Bayraktar od Turcji. 

Zobacz także:

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Zasady działania

Utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych to jedno z nowych rozwiązań w zakresie finansowania Wojska Polskiego - wynika z ustawy o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia br. Określa ona zasady m.in. dokonywania wypłat ze środków Funduszu.

Powołanie funduszu otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP, takich jak możliwość emisji obligacji. Przez ten instrument będzie istniała możliwość zakupu nowoczesnych technologii i sprzętu zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Fundusz będzie mógł również korzystać z innych źródeł, takich jak wpływy ze skarbowych papierów wartościowych, z wpłat lub darowizn, czy środków z budżetu przekazanych przez Ministra Obrony Narodowej.

Zobacz także: rzecznik PiS Radosław Fogiel w "Salonie politycznym Trójki"

MF, PolskieRadio24.pl 


Zobacz także

Zobacz także