more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby sforsowania granicy. Do Polski chcieli przedostać się obywatele Konga, Kamerunu i Somalii

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 10:45
Jak podała Straż Graniczna, minionej doby 18 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Forsujący granicę obywatele Afganistanu, Syrii, Konga, Kamerunu, Somalii i Jemenu próbowali wykorzystać fakt, że na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Płaskiej, Białowieży i Narewce nie zamontowano jeszcze detektorów ruchu.
18 osób starało się minionej doby nielegalnie przedostać do Polski z Białorusi
18 osób starało się minionej doby nielegalnie przedostać do Polski z BiałorusiFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w środę cudzoziemców byli obywatele: Afganistanu, Syrii, Konga, Kamerunu, Somalii i Jemenu. Podjęli oni próby sforsowania granicy na terenie ochranianym przez placówki SG w Płaskiej, Białowieży i Narewce. Chcieli wykorzystać fakt, że na tych odcinkach nie zamontowano jeszcze detektorów ruchu.

Dobiega końca budowa zapory, która będzie miała 187 km długości; w miniony czwartek wizytowali tę inwestycję m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów; prace (stawianie słupów) również już ruszyły.

Czasowy zakaz przebywania

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, z wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

Straż graniczna ma uprawnienia do karania osób łamiących ten zakaz mandatem do 500 zł.

Czytaj także:

Zobacz także: Maciej Wąsik w "24 pytaniach"

es

Zobacz także

Zobacz także