Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Przedstawi informacje dot. szczytu NATO
Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie będzie dotyczyć przede wszystkim ustaleń szczytu NATO w Madrycie i rekomendacji dla Polski, jakie płyną ze spotkania sojuszników w stolicy Madrytu.
2022-07-04, 06:25
Spotkanie zwołane przez prezydenta rozpocznie się o 13.00 w Belwederze. Na rozmowy zostali zaproszeni przedstawiciele rządu oraz parlamentu, także ugrupowań opozycyjnych.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego o szczycie NATO
Narada będzie miała podobną formułę jak spotkanie zorganizowane po wybuchu wojny na Ukrainie. Głos na początku zabierze prezydent Andrzej Duda i zapewne przedstawiciele rządu, a w części niejawnej odbędzie się dyskusja wszystkich uczestników spotkania. Około 16:00 prezydent spotka się z mediami na briefingu prasowym, na którym omówi przebieg Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Na szczycie NATO w Madrycie 28-30 czerwca zapadły ważne dla Polski i wschodniej flanki decyzje. Zgodzono się m.in., że trzeba wzmocnić obecne batalionowe grupy bojowe i podnieść je do poziomu brygad. Ustalono też, że amerykańscy sojusznicy Polski przyślą do Poznania, gdzie mieści się dowództwo V Korpusu US Army, dodatkowych 300 oficerów. Dowództwo będzie też miało charakter stałej obecności, a nie - jak jest teraz - rotacyjnej. Uzgodniono również, że państwa wspierające obecnie Ukrainę militarnie - a jest wśród nich Polska - będą objęte rekompensatą.
Nowa koncepcja strategiczna NATO
Sojusznicy przyjęli też w Madrycie nową koncepcję strategiczną, która opisuje Rosję jako państwo zagrażające w znacznym stopniu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował także, że siły odpowiedzi i siły natychmiastowego reagowania zostaną zwiększone z 40 do 300 tysięcy żołnierzy. Będą gotowe do reakcji maksymalnie w ciągu dziesięciu dni.
REKLAMA
Madrycki szczyt to także zgoda na rozszerzenie Paktu o dwa kraje północy - Szwecję i Finlandię. Kraje te przed wojną na Ukrainie pozostawały neutralne, choć angażowały się od lat we współpracę z NATO. Po napaści Rosji na Ukrainę rządy Szwecji i Finlandii zmieniły politykę i uznały, że chcą wstąpić w struktury Sojuszu.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa. W skład RBN wchodzą przedstawiciele parlamentu, rządu, Kancelarii Prezydenta, a także liderzy głównych ugrupowań politycznych w kraju - zarówno koalicji rządzącej, jak i opozycji.
- "Polska jest wschodzącą potęgą". George Friedman o znaczeniu naszego regionu dla USA
- Premier i minister obrony odwiedzili grupę bojową NATO. "Armia musi być gwarantem przyszłości"
Posłuchaj
jmo
REKLAMA
REKLAMA