more_horiz
Wiadomości

Podatek od aut spalinowych? Jednoznaczna odpowiedź Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 21:34
Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do informacji, że jednym z warunków wypłaty pieniędzy z Brukseli w ramach KPO miałby być podatek nałożony na posiadaczy samochodów spalinowych zapewnił, że nie ma planów podnoszenia podatków i nie zamierzamy nakładać żadnych nowych podatków.
Premier: nie zamierzamy nakładać żadnych nowych podatków
Premier: nie zamierzamy nakładać żadnych nowych podatkówFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

Morawiecki był pytany w poniedziałek w TVP Info o pomysł zakazu przez UE sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku oraz informacje, że jednym z warunków wypłaty pieniędzy z Brukseli w ramach KPO ma być dodatkowy podatek nałożony na posiadaczy samochodów spalinowych.

- Proszę się nie dać nabierać na tę propagandę naszych oponentów, a także tych z naszego obozu, którzy nie rozumieją natury obecnego kryzysu, który wokół nas się niestety rozwija. Kryzys globalny, o czym wszyscy wiedzą, puka już do bram Europy. Chiny, z ich wzrostem gospodarczym, będą na pewno miały jeden z najniższych wzrostów PKB od ponad 30 lat, podobnie Stany Zjednoczone, być może nawet będą w recesji - powiedział premier.

"Silna Polska to silna gospodarka"

Zauważył, że "aby stabilizować polskie obligacje, polską złotówkę, sytuację gospodarczą, aby dalej móc się cieszyć jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej - 2, 7 proc. (...) - potrzebne są nam normalne relacje". - Silna Polska to znaczy silna gospodarka, to znaczy silne sojusze. Właśnie miarą suwerenności są silne sojusze, silna gospodarka, silna armia, a nie silne tupanie nogą w podłogę - stwierdził.

Zapewnił, że "nie ma żadnych planów podnoszenia podatków". - Będziemy promować, jak i dzisiaj, że jak jest samochód o pojemności skokowej silnika większej niż dwa litry, to tam akcyza jest dużo wyższa (...) i tak pozostanie. Nie było tutaj zmiany od ładnych kilku lat - powiedział. - Żadnych nowych podatków nie zamierzamy nakładać - podkreślił premier.

Posłuchaj
00:24 11825270_1.mp3 M. Morawiecki: obniżamy podatki, aby żywność i paliwo były tańsze (IAR)

8 czerwca br. Parlament Europejski opowiedział się za zmianą norm emisji CO2 i wprowadzeniem zerowej emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 r. To część pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55 in 2030). Temat ten pojawił się też w związku z dyskusją o Krajowym Planie Odbudowy dotyczącym Polski.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także