more_horiz
Wiadomości

Szwecja i Finlandia w NATO. Komisje sejmowe zajmą się projektami. Znamy godzinę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 15:35
Sejm rozpocznie pracę nad rządowymi projektami o ratyfikacji rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję. Na godz. 20 zaplanowano wspólne posiedzenie komisji obrony narodowej i spraw zagranicznych, na której odbędzie się I czytanie obu projektów.
Ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. Sejmowe komisje zajmą się projektami
Ratyfikacja członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. Sejmowe komisje zajmą się projektamiFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu

Wiceszef klubu PiS Marek Suski powiedział dziennikarzom w Sejmie, że projekt powinien zostać przyjęty w konsensusie. Dodał, że nie wyklucza tego, że mogą być też sprzeciwy. Głosowanie nad projektem ma zostać przeprowadzone jutro.

Szwecja i Finlandia w NATO. Proces ratyfikacji

Aby Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu. W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.

Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu i do podpisu prezydenta.

Wawrzyk dla PR24.pl: Morze Bałtyckie stanie się morzem wewnętrznym Sojuszu

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreślił, że rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję "diametralnie zmienia układ sił w naszym regionie".

- Nikt nie zrobił tyle dla przybliżenia się Sojuszu Północnoatlantyckiego do granicy Rosji co Władimir Putin. Gdyby nie jego zbrodnicza polityka, to nie byłoby tych wszystkich decyzji o wojskach NATO-wskich przy wschodniej flance i przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu - zaznaczył.

- Do tej pory wrażliwym punktem na wschodniej flance NATO był przesmyk suwalski. Dzięki przystąpieniu tych dwóch krajów Morze Bałtyckie stanie się morzem wewnętrznym Sojuszu, bo pozostanie na jego wybrzeżu tylko niewielka enklawa rosyjska. To diametralnie zmienia układ sił w naszym regionie - dodał.

Posłuchaj
00:12 11828504_1.mp3 I czytanie projektu o ratyfikacji rozszerzenia NATO (IAR)

Czytaj także:

Zobacz: Błażej Poboży w Polskim Radiu 24

pb

Zobacz także

Zobacz także