Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Oto jak Donald Tusk zmieniał zdanie ws. ochrony terytorium RP

2022-07-12, 06:31

Zapora na granicy polsko-białoruskiej. Oto jak Donald Tusk zmieniał zdanie ws. ochrony terytorium RP
"FAZ" krytycznie ocenia działania Donalda Tuska. Foto: Verconer/Shutterstock

Podczas czwartkowej konferencji szefa PO Donalda Tuska w Kołobrzegu zapytano go o budowę muru na granicy polsko-białoruskiej. W odpowiedzi polityk wskazał, że uprzednio nie wyrażał sprzeciwu wobec tego pomysłu, lecz tylko "zgłaszał wątpliwości" dotyczące skuteczności zapobiegania imigracji.

Lider Platformy Obywatelskiej został zapytany o słuszność budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy w kontekście obecnego wprowadzania podobnego rozwiązania przez rząd w Finlandii. Jak wskazał, nigdy nie był przeciwnikiem budowy muru, a jedynie podawał w wątpliwość to, czy on powstanie.

Warto wskazać, że w październiku ubiegłego roku Donald Tusk zaznaczał, że członkowie jego ugrupowania będą głosować przeciwko specustawie dotyczącej budowy zapory na granicy z Białorusią. - Pojawił się pomysł budowy muru, konkretnie pomysł wydania poza wszelką kontrolą miliarda sześciuset milionów złotych. (...) Oni nie chcą zbudować żadnego muru. Jakby chcieli, to zaczęliby to robić - mówił wtedy szef PO. Jak dodał, "ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat".

Co ważne, w sierpniu zeszłego roku Donald Tusk na konferencji prasowej w Goniądzu mówił o "ponurej propagandzie wymierzonej w migrantów". Odnosił się tym samym do działań polskiego rządu. - To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi i nie trzeba robić takiej obrzydliwej, ponurej propagandy wymierzonej w migrantów, bo to są ludzie, którzy potrzebują pomocy. Z drugiej strony oczekiwałbym, zamiast takiej szpetnej propagandy, konkretnych decyzji, informacji, w jaki sposób będzie chroniona nasza granica - powiedział lider PO.

Czytaj także:

Zapora na polsko-białoruskiej granicy

Zapora na granicy z Białorusią liczy 187 km. Są w niej 24 przejścia dla dużych zwierząt i 140 tys. otworów dla małych gatunków oraz przepusty na istniejących ciekach wodnych.

To ogrodzenie ze stalowych przęseł ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

Czasowy zakaz przebywania

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Przepisy te weszły w życie 2 marca jako przedłużenie poprzednich, które obowiązywały od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 m. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz przebywania na obszarze 200 m od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, z wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

REKLAMA

Zobacz także: Błażej Poboży w Polskim Radiu 24

ng//tvp.info//PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej