more_horiz
Wiadomości

Przewodnicząca KRRiT Ukrainy dziękuje Polskiemu Radiu. "Nie wiem, czy ktokolwiek w Europie zrobił tyle, co wy"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 19:44
Olha Herasymiuk, przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy, podziękowała za działania Polskiego Radia dla Ukrainy. Publiczny nadawca, między innymi, uruchomił Polskie Radio dla Ukrainy, od początku agresji Rosji na naszego sąsiada nadaje także serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Olha Herasymiuk podkreśliła, że to bardzo ważne działania.
Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy podziękowała za działania Polskiego Radia dla Ukrainy
Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy podziękowała za działania Polskiego Radia dla Ukrainy Foto: KRRiR/gov.pl

- Nie wiem, czy ktokolwiek w Europie zrobił tyle, co wy. Dzięki wam miliony naszych obywateli, którzy znaleźli tu schronienie, słyszą swój język i czują waszą przyjaźń. Szczególnie ważne jest, że ukraińskie dzieci mogą słuchać ukraińskich bajek i audycji w swoim języku. Staracie się utrzymać ich ukraińską tożsamość podczas ich pobytu w Polsce, co jest bardzo cenne. Robicie dla nas dużo dobrego, za co szczególnie dziękujemy Polskiemu Radiu - powiedziała w Warszawie Olha Herasymiuk.

Specjalne memorandum

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i jej ukraiński odpowiednik podpisały w Warszawie Memorandum o współpracy w dziedzinie regulacji działalności nadawczej. Obejmuje ono wymianę usług audiowizualnych, walkę z rosyjską propagandą, a także pomoc w przystosowaniu medialnego prawa ukraińskiego do wymogów unijnych.

- Ukraina musi zrobić to bardzo szybko, a my mamy w tym duże doświadczenie, bo właśnie ten proces przechodziliśmy. Jest bardzo dużo pól współpracy, ale najważniejsza jest możliwość podpisania oficjalnego dokumentu, który umożliwi likwidację wielu przeszkód formalnych, np. dla nadawców ukraińskich, którzy chcą w Polsce oferować swoje programy dla obywateli ukraińskich mieszkających tutaj. Również Polscy nadawcy są bardzo aktywni i mają bardzo ambitne plany, jeśli chodzi o Ukrainę - podkreślił przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy Olha Herasymiuk powiedziała, że w memorandum utrwalono na piśmie wszystko to, co udało się zrobić między regulatorami, a także polskimi i ukraińskimi mediami od początku wojny. Podziękowała też za polskie wsparcie dla Ukrainy.

Media elementem walki z wrogiem

- Niezwykle cenimy wsparcie Polski udzielane ukraińskim dziennikarzom, a także ukraińskim mediom mającym w Polsce platformę, z której mogą przekazywać wiadomości na okupowane tereny naszego państwa. Media na Ukrainie są dziś celem dla wroga, zabijani są nasi dziennikarze, niszczona jest infrastruktura medialna, reporterzy są uprowadzani i zmuszani do powtarzania rosyjskiej propagandy. Faktycznie media są elementem walki z wrogiem, a dziennikarze jego wojownikami - powiedziała przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy.

Posłuchaj
00:33 11840177_1.mp3 Olha Herasymiuk: nie wiem, czy ktokolwiek w Europie zrobił tyle, co wy. Dzięki wam miliony naszych obywateli, którzy znaleźli tu schronienie, słyszą swój język i czują waszą przyjaźń. Szczególnie ważne jest, że ukraińskie dzieci mogą słuchać ukraińskich bajek i audycji w swoim języku. Staracie się utrzymać ich ukraińską tożsamość podczas ich pobytu.

Olha Herasymiuk podkreśliła także, że Polska wspiera Ukrainę w walce z rosyjską dezinformacją, wyłączając na swoim terenie rosyjskich nadawców. - Przykład Polski pokazujemy naszym europejskim partnerom, kiedy rozmawiamy z nimi z prośbą o odłączenie w ich krajach rosyjskich nadawców - powiedziała przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy.

Witold Kołodziejski przypomniał, że Krajowa Rada następnego dnia po agresji Rosji na Ukrainę podjęła uchwałę o zamykaniu rosyjskich propagandowych programów. Dodał, że z polskich doświadczeń korzystała też Komisja Europejska.

***

Obecnie program Polskie Radio dla Ukrainy jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na dwóch częstotliwościach w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na częstotliwości 93,3 MHz. Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio".

Polskie Radio już od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Wiadomości w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

as

Zobacz także

Zobacz także