more_horiz
Wiadomości

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Uruchomiono Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 14:29
W życie weszła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej. W ramach zmian w strukturze Sądu Najwyższego powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. 
Nowelizacja ustawy o SN: uruchomiono Izbę Odpowiedzialności Zawodowej
Nowelizacja ustawy o SN: uruchomiono Izbę Odpowiedzialności ZawodowejFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Izba Odpowiedzialności Zawodowej będzie składać się z 11 sędziów wyznaczonych przez prezydenta spośród 33 wylosowanych sędziów Sądu Najwyższego. Losowanie odbędzie się podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego między 5 a 16 sierpnia. 

Izba Odpowiedzialności Zawodowej 

Nowo powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej ma przejąć kwestie znajdujące się we wcześniejszych właściwościach Izby Dyscyplinarnej. Wyjątkiem mają być sprawy z zakresu przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku, te zostały przekazane Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

"Izba Odpowiedzialności Zawodowej przejmie również rozpatrywane przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarne lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów oraz rzeczników patentowych dotąd rozpoznawane w Izbie Karnej'' - czytamy w komunikacie SN.

Jeden z warunków 

W środę (13 lipca br.) prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Przyjęcie ustawy było jednym z trzech koniecznych warunków do odblokowania dla Polski środków z Funduszu Odbudowy. Prezydent podkreślał również, że celem zmiany jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju.

Czytaj więcej:

Posłuchaj
00:26 11843567_1.mp3 W Sądzie Najwyższym działalność rozpoczyna Izba Odpowiedzialności Zawodowej (IAR)

nj

Zobacz także

Zobacz także