more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu podziękowała członkom Rady Mediów Narodowych za ich pracę na rzecz mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:45
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podziękowała członkom Rady Mediów Narodowych za pracę na rzecz mediów publicznych. Podczas zamkniętego spotkania w Sejmie rozmawiano także o współpracy Rady z parlamentem oraz o funkcjonowaniu tego gremium. Informację o przebiegu spotkania przekazał PAP przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych w Sejmie
Krzysztof Czabański i Joanna Lichocka podczas posiedzenia Rady Mediów Narodowych w SejmieFoto: PAP/Jakub Kamiński

Jak podkreślił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, spotkanie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, do którego doszło w związku z dobiegająca końca kadencją RMN, było spotkaniem kurtuazyjnym i miłym gestem, który miał wyrazić podziękowanie za pracę na rzecz mediów publicznych.

Jak przypomniał "to była sześcioletnia praca" - Wymieniliśmy również w bardzo sympatycznej atmosferze uwagi na temat współpracy z Sejmem, na temat w ogóle funkcjonowania Rady - zaznaczył. 

- Nieważna jest tutaj kadencja Rady Mediów Narodowych, tylko ważne jest to, że przez te lata media publiczne, m.in dzięki działaniom Rady Mediów Narodowych, niesłychanie się wzmocniły finansowo - powiedział Krzysztof Czabański. Jak dodał, zdołano zbudować fundament finansowy pod rozwój tych mediów. Dzięki usilnym staraniom odwrócono postępujący do 2015 roku trend "niszczenia tych mediów", które były osłabiane, a wręcz - jak podkreślił - "nieraz odnosiło się wrażenie, że intencją jest likwidacja mediów publicznych".

"Sukces ostatnich lat"

Przewodniczący RMN zwrócił uwagę na niezwykle wszechstronną ofertę, jaką Polskie Radio ma dla swoich słuchaczy każdego dnia. - To jest niebywałe bogactwo, głównie w sferze kulturalnej, ale również w sferze informacji, historii, tradycji, obyczajów, sportu - wszystkiego tego co ludzi bardzo interesuje - podkreślił. Tak różnorodne propozycje - w mediach komercyjnych - prezentowane są jedynie w ograniczonym zakresie - powiedział Krzysztof Czabański. Jego zdaniem, można to uznać, za "największy sukces z tych ostatnich lat". - Myślę, że to jest również jakaś zasługa i jakiś sukces w tym Rady Mediów Narodowych - podkreślił. 

Z kolei poseł PiS oraz członek Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka podkreśliła znaczenie Polskiej Agencji Prasowej, która - jak dodała - też jest medium narodowym. Wskazała, że w trakcie tej kadencji RMN, PAP może poszczycić się wieloma sukcesami. - Myślę tutaj o specjalistycznych serwisach, które PAP uruchomił, ofercie dla małych lokalnych mediów, które bardzo ożywiły prasę lokalną - oceniła.

Misja publiczna

Joann Lichocka podkreśliła również wagę uruchomienia serwisów w języku ukraińskim, jak i rosyjskim. - To ma ogromne znaczenie, bo cały rosyjskojęzyczny świat może otrzymywać wreszcie niezależną i rzetelną informację - wskazała. Dodała, że nie pozostało to niezauważonym przez decydentów Kremla, wywołując ich irytację. - To pokazuje ten wymiar realizacji misji publicznej, która jest wspólna z tym wymiarem polskiej racji stanu - podkreśliła stanowczo. 

Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański są członkami obecnej RMN. W jej skład wschodzą również - też kończący kadencję - Juliusz Braun, Elżbieta Kruk i Robert Kwiatkowski.

Rada została powołana zgodnie z ustawą z 22 czerwca 2016 roku o Radzie Mediów Narodowych. Zgodnie z nią - powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Publicznej, Polskiego Radia oraz PAP-u. Kadencja rady wynosi sześć lat, z kolei w jej skład wchodzi pięć osób - z pośród, których trzy wybierane są przez Sejm, a dwie powołuje prezydent z kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Czytaj także:


es/PAP


Zobacz także

Zobacz także