more_horiz

Twórczość Jarosława Rymkiewicza. Joanna Lichocka: to najważniejszy twórca współczesności

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 21:08
- Jest to najważniejszy twórca naszej współczesności. Jest to ten autor, który dotyka istoty rzeczy; tego co się z nami dzieje i czym jest polskość - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka, autor książki o życiu i twórczości Jarosława Rymkiewicza. 
Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: PAP/Rafał Guz

Jarosław Marek Rymkiewicz był znany głównie z twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik poezji wydał w 1957 r. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku". W 2008 r. jego książka o insurekcji kościuszkowskiej "Wieszanie" została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza. Ponadto artysta tłumaczył także poezję anglo- i hiszpańskojęzyczną. Znany był również jako dramaturg, tragediopisarz i komediopisarz.

Opis rzeczywistości

Joanna Lichocka podkreśliła, że Jarosław Rymkiewicz jest twórcą nowoczesnych form. - Jarosław Rymkiewicz jest autorem pomysłu żeby w sposób encyklopedyczny opisywać twórców. Zrobił to z Adamem Mickiewiczem, Leśmianem i Słowackim - przypomniała.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczyła także, że jego twórczość to trafna diagnoza polskości. - Jego książki są takie, że obojętnie czy otworzy się je na początku, środku czy końcu, to ta książka nie odpuszcza. Wiadomo już, że trzeba ją przeczytać w całości. Człowiek wpada w ramiona tej książki - oceniła.

- Po tym wszystkim wiedziałam, że jest to najważniejszy twórca naszej współczesności. Jest to ten autor, który dotyka istoty rzeczy; tego co się z nami dzieje i czym jest polskość - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:56 PR24 2022_02_12-20-33-08.mp3 Joanna Lichocka o twórczości Jarosława Rymkiewicza (Ideo-pop)

***

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Joanna Lichocka (poseł PiS, autor książki "Rymkiewicz. Genealogia")

Data emisji: 12.02.2022

Godzina emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także