Waga twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza. "Wytyczał szlaki, którymi podążali inni"

- Był szczęśliwym dzieckiem losu, które w dorosłości staje się podróżnikiem, literatem, który odkrywał nowe światy, samodzielnie się do nich przedzierając i wytyczając szlaki, którymi podążą inni. W każdej dziedzinie, której się imał, zaznaczył nową drogę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, pisarz i autor magazynu "Twórczość" o zmarłym w sobotę Jarosławie Marku Rymkiewiczu. 

2022-02-06, 12:03

Waga twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza. "Wytyczał szlaki, którymi podążali inni"
Jarosław Marek Rymkiewicz był "literatem, który odkrywał nowe światy, samodzielnie się do nich przedzierając i wytyczając szlaki, którymi podążą inni. W każdej dziedzinie, której się imał, zaznaczył nową drogę" - powiedział prof. Wojciech Kudyba. Foto: ACh/FORUM

W sobotę zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych jego syn, Wawrzyniec. Pisarz miał 86 lat. - Jarosław Marek Rymkiewicz to jeden z filarów gmachu literatury polskiej, w którym wciąż mieszkamy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, pisarz i autor magazynu "Twórczość". 

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że Jarosław Marek Rymkiewicz "stawiał ważne pytania". - Te pytania dotyczyły m.in. wspólnoty, właśnie wspólnoty narodowej, tego, na czym ona polega, jakie ma swoje źródła, i udzielał niezwykle interesujących odpowiedzi na kilku płaszczyznach. Jarosław Marek Rymkiewicz to przede wszystkim król duch pamięci wspólnotowej. Był reżyserem tej pamięci, gdy mówił o tym, że Polaków tworzy pamięć wspólnotowa, pamięć kulturowa - zauważył ekspert. 

"Wytyczał szlaki, którymi podążali inni"

Jego zdaniem "cała koncepcja literatury, którą Jarosław Marek Rymkiewicz wyraził w swojej książce »Czym jest klasycyzm«, opiera się na koncepcji continuum kulturowego". - Jesteśmy zanurzeni w kulturze, która jest wiecznym "teraz" i pamięć jest podstawowym surowcem twórczości, przeszłość nie jest czymś, co należy odrzucić jako niewygodny balast, przeciwnie - jest czymś, do czego trzeba dorosnąć. Jesteśmy karłami, którzy wspięli się na ramiona olbrzymów - ta fraza Bernarda z Chartres była nicią, która biegła przez całą twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Mówiąc o przekładach, których dokonał Jarosław Marek Rymkiewicz, prof. Wojciech Kudyba stwierdził, że ów był "tym szczęśliwym dzieckiem losu, które w dorosłości staje się podróżnikiem". - Był takim literatem, który odkrywał nowe światy, samodzielnie się do nich przedzierając i wytyczając szlaki, którymi podążą inni. W każdej dziedzinie, której się imał, zaznaczył nową drogę - wskazał prof. Wojciech Kudyba.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Wojciech Kudyba: Jarosław Marek Rymkiewicz był literatem, który odkrywał nowe światy, samodzielnie się do nich przedzierając i wytyczając szlaki, którymi podążą inii ("Temat dnia/ Gość PR24") 6:12
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu. 

1200x660_rymkiewicz_02A.jpg
Zobacz serwis specjalny stworzony z okazji 85. urodzin Jarosława Marka Rymkiewicza

Czytaj także: 

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyWiesław Molak

Gośćprof. Wojciech Kudyba, pisarz i autor magazynu "Twórczość" 

REKLAMA

Data emisji: 06.02.2022

Godzina emisji: 10.23

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej