Czarna seria utonięć. RCB: od kwietnia kilkaset osób straciło życie
Mimo wielu apeli służb statystyki utonięć są zatrważające. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że od początku kwietnia doszło aż do 200 utonięć. Tylko wczoraj kolejne 5 osób straciło życie w wodzie.
2022-07-25, 10:34
Policyjne statystyki wskazują, że przez cały czerwiec utonęło 87 osób, a do tej pory w lipcu - 52. Najwięcej w tym sezonie letnim ofiar pochłonęły fale w pierwszy weekend lica. Wówczas śmierć poniosło aż 15 osób.
Zasady bezpieczeństwa nad wodą
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na profilach w mediach społecznościowych cały czas przypomina zasady bezpieczeństwa nad wodą. Przede wszystkim apeluje o niewypływanie dmuchanymi materacami na środek akwenów oraz niewchodzenie do wody w nieznanych i nie wyznaczonych do tego miejscach. Istotne jest też stosowanie się do zaleceń ratowników.
Niebezpieczne jest też pływanie zaraz po tym, kiedy długo przebywaliśmy na słońcu. Niestety wciąż częste jest też wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu i środków odurzających, albo po obfitym jedzeniu, gdyż zimna woda może spowodować skurcze żołądka. Podczas skurczu lub złego samopoczucia należy jak najszybciej wyjść z wody.
Ostrzeżenia MSWiA
Także resort spraw wewnętrznych i administracji na swoich profilach w mediach społecznościowych opublikował grafiki, w których informuje, aby w trakcie wypoczynku nie wypływać zbyt daleko od brzegu, szczególnie po zapadnięciu zmroku, nie przeceniać swoich pływackich umiejętności oraz nie pływać w czasie burzy i porywistego wiatru.
REKLAMA
Wśród zamieszczonych porad znalazł się także apel o to, aby podczas wypoczynku nad wodą zwracać uwagę na osoby obok, które mogą potrzebować pomocy. "Jeśli jesteś z dzieckiem, nigdy nie spuszczaj go z oczu" - podkreślono. Przypomniano również numery alarmowe do WOPR - 601 100 100 oraz numer alarmowy - 112.
- Czarna seria utonięć w pierwszy weekend wakacji. Polskie służby apelują o rozsądek
- Bezpieczny wypoczynek nad wodą. Sprawdź, których zasad należy przestrzegać
- Bezpieczeństwo nad wodą. Kilka podstawowych zasad, które trzeba znać
Zobacz: Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w Programie 1 Polskiego Radia
IAR, PAP
ASP
REKLAMA
REKLAMA