Tusk oskarża szefa MOL o korupcję. Wcześniej sąd oczyścił biznesmena z zarzutów
Szef PO Donald Tusk przypuścił atak na prezesa węgierskiej spółki MOL, zarzucając mu skorumpowanie byłego premiera Chorwacji. Przedstawiciel opozycji nie zapoznał się jednak z medialnymi publikacjami, które podają, że biznesmen został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA. Wynik tej sprawy zadecydował o przyznaniu prezesowi MOL gigantycznego odszkodowania w wysokości 235 mln dolarów.
2022-08-03, 12:03
Dziennikarze postanowili zapytać Donalda Tuska o fuzję Orlenu z Lotosem a także o kontrowersje dotyczące węgierskiego koncernu MOL, który przejmie część stacji Lotosu. Miało to zapewne związek z publikacją, która ukazała się na łamach portalu Wirtualna Polska, w której podano, że prezes tego koncernu Zsolt Hernadi jest ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania za zapłatę milionów łapówki chorwackiemu premierowi. Jak napisał portal, "sprawa dotyczyła zakupu chorwackiego odpowiednika Orlenu.
- Jeśli chodzi fuzję Orlenu i Lotosu, a niedługo także PGNiG, to mamy do czynienia z jednym z największych skandali w historii Polski niepodległej po 1989 toku - stwierdził szef PO. - Robią interesy z łapówkarzem znanym w całej Europie i są to interesy na naszych spółkach energetycznych - podkreślił.
Odwołując się do doniesień WP, Donald Tusk powiedział, że niektóre media przypominały, kto był partnerem prezesa Orlenu Daniela Obajtka w trakcie procesu przejęcia przez MOL stacji Lotosu.
Biznesmen i menedżer Orbana
- To najbliższy zaufany biznesmen i menedżer Viktora Orbana kierujący de facto MOL-em od wielu, wielu lat - powiedział Donald Tusk i przypomniał, że został on skazany za przekupstwa i łapówki przez sąd w Chorwacji. - To on przeprowadził dość podobny zakup, dotyczyło to przemysłu chorwackiego i zapłacił miliony łapówki ówczesnemu premierowi Chorwacji - powiedział Tusk o Hernandim. Podkreśli, że człowiek ten jest ścigany w UE listem gończym.
REKLAMA
Tymczasem zgodnie z informacjami, które zostały przedstawione w komunikacie MOL z 7 lipca 2022 r., Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), sąd arbitrażowy z siedzibą w USA podlegający Bankowi Świtowemu wydał orzeczenie dotyczącego sporu MOL z Republiką Chorwacji.
Spór koncentrował się wokół zarzutów dotyczących rzekomych działań korupcyjnych, które miały doprowadzić do wydania przez rząd chorwacki korzystnych decyzji dla MOL w 2009 r.
Orzeczenie sądu, które opierało się na materiale dowodowym ostatecznie zamknęło sprawę i potwierdziło, że chorwackie oskarżenia okazały się bezpodstawne. Jak podał MOL , trybunał arbitrażowy przyznał węgierskiemu przedsiębiorstwu ponad 235 mln dolarów wraz z odsetkami.
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos
W poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oświadczył, że proces rejestracji połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos zamyka proces fuzji. Według Obajtka "połączona firma będzie coraz większym kołem zamachowym dla całej polskiej gospodarki".
REKLAMA
List intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos koncern podpisał z ówczesnym Ministerstwem Energii 27 lutego 2018 r. 20 czerwca tego roku PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie z Grupą Lotos.
Wcześniej, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, 12 stycznia br. PKN Orlen przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Grupy Lotos. Informowano m.in. wtedy, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast PKN Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.
Jak wskazywał wtedy PKN Orlen, koncern wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że kupi on 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. Według PKN Orlen, dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.
REKLAMA
es/tvp.info/pap
REKLAMA