more_horiz
Wiadomości

Ceny gazu i prądu w Polsce. Müller: szczególną ochroną rząd chce objąć gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 15:05
Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził, że rząd podejmuje dalsze działania, aby ceny gazu i prądu elektrycznego nie wzrosły tak bardzo, jak to ocenił Urząd Regulacji Energetyki, czy tak, jak to zapowiedziały niektóre spółki. - Patrzymy na ten temat w sposób kompleksowy i takie kompleksowe rozwiązanie w tym zakresie przedstawimy, bo chcemy ten temat uregulować w sposób horyzontalny - dodał.
Rzecznik rządu: podejmiemy działania, by ceny gazu i prądu nie wzrosły tak dużo, jak zapowiadają niektóre spółki
Rzecznik rządu: podejmiemy działania, by ceny gazu i prądu nie wzrosły tak dużo, jak zapowiadają niektóre spółkiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jak zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła.

- Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki - powiedział premier po posiedzeniu rządu. Jak dodał, zlecił Ministerstwu Klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.

Podczas konferencji w Słupsku rzecznik rządu potwierdził, że Rada Ministrów pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi gazu, elektryczności i innych źródeł ciepła. - Patrzymy na ten temat w sposób kompleksowy i takie kompleksowe rozwiązanie w tym zakresie przedstawimy, bo chcemy ten temat uregulować w sposób horyzontalny - dodał.

Obszary energetyczne

- Musimy brać pod uwagę, jak wyglądają ceny w poszczególnych obszarach energetycznych, i dostosować tę pomoc celowaną w taki sposób, żeby tam, gdzie te ceny są najwyższe - w najlepszy sposób pomóc. Tam, gdzie te podwyżki są niższe, takie dodatkowe działania w tak szerokim zakresie nie są potrzebne - mówił Piotr Müller.

Tłumaczył również kwestie dotyczące taryf. - Większość osób, gdy dostaje rachunek za gaz czy prąd elektryczny, nie zdaje sobie z tego sprawy, że ten rachunek byłby dużo, dużo wyższy, gdyby nie fakt, że rząd w ramach taryf indywidualnych dopłaca bezpośrednio z budżetu państwa do tego, aby te rachunki były niższe - podkreślił.

- Podejmiemy też dalsze działania, aby ceny gazu i prądu elektrycznego nie wzrosły tak dużo, jak to zapowiadają niektóre spółki czy o których mówił Urząd Regulacji Energetyki - poinformował rzecznik rządu. - Te specjalne rozwiązania będą dotyczyły zarówno gazu, energii elektrycznej, jak i systemowego ciepła, tego w kaloryferach - zapewnił.

"Podwyżki nie będą tak wysokie"

Jak mówił, wie, że niektóre firmy poinformowały już o wyższych cenach. - Te rozwiązania będą dotyczyły również tych firm i to spowoduje, że podwyżki nie będą tak wysokie, jak niektórzy to zapowiadają - zaznaczył polityk.

- Niektórzy wykorzystują węgiel, niektórzy - inne paliwa. W związku z tym będziemy dostosowywać te potrzeby w taki sposób, aby ceny energii, ciepła nie wzrosły - tak jak niektórzy zapowiadają - nawet o 200 procent, bo były takie komunikaty, tylko żeby te podwyżki były zdecydowanie niższe dzięki bezpośrednim dopłatom - albo bezpośrednio do elektrociepłowni, albo przez inne rozwiązania - powiedział. Poinformował też, że o godzinie 10.30 premier Mateusz Morawiecki spotkał się m.in. z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem oraz minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Piotr Müller zaznaczył, że rząd chce szczególną ochroną objąć gospodarstwa domowe, również osoby, które korzystają z ogrzewania miejskiego, ale także inne grupy, które odczuwają podwyżki.

Embargo na węgiel

Wśród unijnych sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę jest m.in. embargo na węgiel. Rzecznik rządu informował już wcześniej, że rząd przekazał dyrektywę do spółek Skarbu Państwa zajmujących się wydobyciem węgla, że "należy - tam, gdzie to możliwe - technicznie zwiększyć wydobycie węgla i tym samym poprawić bezpieczeństwo Polski".

W drugiej połowie lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że przygotowany został projekt przewidujący rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą; projekt na wtorkowym posiedzeniu rządu zaprezentować ma minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Posłuchaj
00:26 11873126_1.mp3 Rzecznik rządu mówił o dopłatach - IAR

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także