more_horiz
Wiadomości

Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Marsz upamiętniający słynną "Kadrówkę" wyruszy z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 04:00
57. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy dziś rano z krakowskich Oleandrów. W uroczystym apelu, w historycznym miejscu, skąd w sierpniu 1914 r. ruszyła na szlak bojowy Kadrówka Piłsudskiego, weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy o poranku z krakowskich Oleandrów
Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy o poranku z krakowskich OleandrówFoto: PAP/Art Service 2

W tym roku wydarzenie pod hasłem "Bez 6 sierpnia 1914 r. nie byłoby 11 listopada 1918 r." odbędzie się w 85. rocznicę zakończenia sypania kopca Józefa Piłsudskiego.

Uroczysty apel pamięci i wymarsz do Kielc

Wczesnym rankiem uczestnicy marszu wezmą udział w uroczystym apelu na Oleandrach z udziałem asysty wojskowej i orkiestry, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych.

Następnie przemaszerują z Oleandrów na cmentarz Rakowicki, gdzie odbędzie się apel pamięci przy Kwaterze Legionowej, podczas którego zostaną złożone kwiaty na mogiłach legionistów. Później, w Michałowicach pod Krakowem, odbędą się uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym obalenie słupów granicznych przez I Kompanię Kadrową. 12 sierpnia uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Zaczątek Legionów Polskich

Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona z oddziałów strzeleckich była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W odrodzonej Polsce stała się zalążkiem Wojska Polskiego.

Historyk z Uniwersytetu Warszawskiego profesor Andrzej Garlicki (zmarł w 2013 roku), mówił w 1983 roku w Polskim Radiu, że Józef Piłsudski, dając rozkaz wejścia Pierwszej Kompanii Kadrowej na teren zaboru rosyjskiego, miał plan polityczny.

- Wkraczające oddziały polskie, pod polską komendą, w polskim mundurze, z polską pieśnią, wywołają masowy napływ ochotników do tych oddziałów i będą tak, jak lawina, obrastać w masę żołnierską - stąd nazwa "Kadrowa". Oddziały te miały się, według planu Piłsudskiego, posuwać na Warszawę. Piłsudski zakładał, że uda im się wkroczyć do Warszawy i w ten sposób stworzyć pewne fakty polityczne - przypominał historyk.

00:15 piosenka kadrowki - setka .mp3 W czasie marszu powstała pieśń Pierwszej Kompani Kadrowej. Tekst ułożyli Tadeusz Ostrowski "Oster” i Wacław Graba-Łęcki. Fragment hymnu I Kompanii Kadrowej, zachowany w archiwach Polskiego Radia, wykonuje Chór Juranda (IAR)

Chłodne przyjęcie wśród ludności

9 sierpnia żołnierze opuścili zajęty wcześniej Miechów i przez Książ Wielki udali się w kierunku Jędrzejowa. Następnie, mijając Chęciny, sforsowali Nidę. Żołnierze w wyzwalanych miejscowościach byli przyjmowani przez mieszkańców Królestwa bardzo chłodno - mówił w Polskim Radiu w 1968 roku żołnierz Legionów Stefan Jellenta (zmarł w 1991 roku).

00:31 kadrowka - setka kolejna .mp3 Wspomnienia żołnierza Legionów Stefana Jellenta o dwojakim stosunku ludności do żołnierzy Piłsudskiego (IAR)

12 sierpnia polscy żołnierze wkroczyli do Kielc. Dzień później w wyniku walk z rosyjskimi oddziałami zostali zmuszeni do opuszczenia miasta. Do Kielc wrócili 19 sierpnia i stacjonowali tam trzy tygodnie, uzupełniając stan oddziału nowymi rekrutami. Po nieudanej próbie przebicia się do Warszawy Pierwsza Kadrowa wróciła do Krakowa. W grudniu 1914 roku dała początek Pierwszej Brygadzie Legionów Polskich

Pierwsza polska formacja wojskowa w XX w. Skupiła w sobie oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową głównie na terenie zaboru austriackiego. Legiony powołane zostały 16 sierpnia 1914 r. przez Naczelny Komitet Narodowy, jako próba ratowania  Pierwsza polska formacja wojskowa w XX w. Skupiła w sobie oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową głównie na terenie zaboru austriackiego. Legiony powołane zostały 16 sierpnia 1914 r. przez Naczelny Komitet Narodowy, jako próba ratowania wojskowej inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Działały w ramach armii austro-węgierskiej i podlegały dowództwu Landwehry (PAP)

Marsze upamiętniające historyczny wymarsz

W rocznicę tamtych wydarzeń, 6 sierpnia jest organizowany Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Jego idea zrodziła się w 1924 roku wśród legionistów, którzy chcieli upamiętnić 10. rocznicę wymarszu "Kadrówki". Ostatni w II Rzeczypospolitej odbył się w sierpniu 1939 roku. Jego rozpoczęcie, z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i ponad 100 tysięcy Polaków było ostatnią wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny.

Do idei marszu wróciły środowiska niepodległościowe w 1981 roku. Do 1989 miał on formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie byli poddawani szykanom ze strony służb bezpieczeństwa. Po 1989 roku marsz wrócił do przedwojennej formuły.

W 2009 roku ówczesny komendant marszu Jan Józef Kasprzyk, a obecnie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, mówił Radiu Kielce, że choć jest to impreza o charakterze sportowym, to wciąż najważniejszą ideą jej uczestników jest patriotyzm i służba Rzeczpospolitej.

00:27 kadrowka - jan jozef kasprzyk .mp3 Jan Józef Kasprzyk o znaczeniu rocznicowych marszy dla krzewienia patriotyzmu (IAR)

W tym roku w 120-kilometrowym Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej bierze udział 150 osób. 

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także