more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na Odrze. Zniesiono zakaz połowu ryb

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 22:29
Znosimy zakaz połowu ryb na Odrze - poinformował w mediach społecznościowych marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Decyzja o wprowadzeniu zakazu podjęto w sierpniu, była ona związana z zagrożeniem ekologicznym.
Zakaz połowu ryb na Odrze został zniesiony
Zakaz połowu ryb na Odrze został zniesionyFoto: PAP/Marcin Bielecki

"Mam nadzieję, że wędkarze będą rozsądni i zastosują się do zasady »no kill« czyli »złów i wypuść« wprowadzonej przez PZW" - przekazał w mediach społecznościowych marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Jak podkreślił, "przed tą decyzją wsłuchaliśmy się w liczne głosy środowiska wędkarzy i rybaków, a także opinie naukowców i odpowiednich służb".

Walka o czystą Odrę

Zakaz amatorskiego połowu ryb, na całym zachodniopomorskim odcinku Odry oraz na Jeziorze Portowym, obowiązywał od 13 sierpnia. Uchwałę, w trybie pilnym, podjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

- Nie oznacza to jednak końca naszej walki o czystą Odrę. Rybie należy dać możliwość przemieszczania się w górę rzeki. Niezbędne będą kontrolne połowy oraz analiza ekosystemu, aż do momentu intensywniejszego korzystania z rzeki. W tej sprawie będę kontynuował spotkania ze specjalistami - dodał Geblewicz.

Zakaz miał obowiązywać do 30 września. Związany był z katastrofą ekologiczną na Odrze. 

Masowe śnięcia ryb na Odrze

Łącznie strażacy z żołnierzami wybrali prawie 38 ton truchła. Do tego trzeba doliczyć kilka ton, które wcześniej wyciągnęli z rzeki wędkarze i mieszkańcy. Akcja oczyszczania rzeki na odcinku ok. 215 km oficjalnie zakończyła się 20 sierpnia br. Nadal jednak Odra jest monitorowana pod kątem ew. śnięcia ryb, a jakość jej wody sprawdzana.

Zebranie martwych ryb z Odry było konieczne, by przy utrzymującym się bardzo niskim stanie wody i wysokich temperaturach zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej mogącej wyniknąć ze skażenia biologicznego na skutek rozkładania się ciał śniętych ryb.

Od końca lipca br. obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki. Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że kompleksowe wnioski ekspertów na temat przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze mają zostać podane do publicznej wiadomości do końca września br. 

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także