more_horiz

Sytuacja na Odrze. Sałek: to nie dotyczy tylko Polski, ale także Niemiec czy Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 08:05
- Pojawiły się też doniesienia mówiące o tym, że podobne sytuacje - śnięcie ryb - występują w Republice Federalnej Niemiec czy we Francji, czy nawet w Szwajcarii. Więc w sposób ostrożny trzeba podejść do diagnozy i analizy sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Sałek. Jak wyjaśnił, przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze prawdopodobnie był splot niekorzystnych czynników.

Sprawa katastrofy ekologicznej na Odrze stała się tematem dominującym w polskiej polityce. W Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, minister w Kancelarii Prezydenta RP, wskazywał, że wokół sprawy pojawiały się fake newsy - jak informacja o odkryciu ogromnych ilości rtęci w rzece, co zostało później zdementowane - które służyły partykularnym, politycznym interesom.

Tymczasem - wyjaśnił minister - problem dotyczy nie tylko Odry, a nawet nie tylko Polski. Paweł Sałek wyjaśnił, że w samej Polsce podobne wydarzenia - masowe śnięcie ryb - można było zaobserwować także np. na rzece Ner, przepływającej przez woj. łódzkie i wielkopolskie.

- Pojawiły się też doniesienia mówiące o tym, że podobne sytuacje - śnięcie ryb - występują w Republice Federalnej Niemiec czy we Francji, czy nawet w Szwajcarii. Więc w sposób ostrożny trzeba podejść do diagnozy i analizy sytuacji. Niech specjaliści, osoby zajmujące się tym od strony naukowej, spokojnie mają szanse postawienia jakiejś diagnozy - podkreślił Paweł Sałek.

Co do możliwych przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze Paweł Sałek podkreślił, że musiało dojść do "splotu kilku czynników", które do niej doprowadziły.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
14:28 PR24_mp3 2022_08_23-07-07-57_Sałek.mp3 Paweł Sałek o katastrofie ekologicznej na Odrze ("24 pytania - Rozmowa poranka" / PR24)

* * *

Audycja: 24 pytania / Rozmowa poranka
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta)
Data emisji: 23.08.2022
Godzina emisji: 07.08

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także