Ekspert: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

2022-08-22, 21:55

Ekspert: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg
Odra jest drugą największą rzeką w Polsce. Foto: PAP/Lech Muszyński

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymensium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca. W czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z rzeki znalazł tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Obecność toksyn potwierdzają badania gdańskich naukowców.

Badania próbek z rzeki

Profesor Mazur-Marzec z Zakładu Biotechnologii Morskiej w Instytucie Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim zaznaczyła, że próbki fitoplanktonu z Odry otrzymali od IRŚ. - Analiza mikroskopowa prowadzona przez IRŚ wykazała, że jest tam Prymnesium parvum [tzw. złote algi - red.]. Naszym zadaniem było stwierdzenie, czy ten organizm produkuje związki toksyczne - powiedziała.

- W laboratorium przeprowadziliśmy analizy z zastosowaniem spektometrii mas. W większości próbek, w różnych stężeniach, analizy wykazały obecność silnych związków toksycznych – ichtiotoksyn. Te związki to prymnesiny. Ich nazwa pochodzi od nazwy rodzajowej mikroglonu, który je produkuje, czyli właśnie Prymnesium parvum - poinformowała prof. Mazur-Marzec.

Jak zaznaczyła, na UG trafiło dotychczas 70 próbek z materiałem na sączku. - Wraz z doktorantem Robertem Konkelem od soboty bez przerwy wykonujemy analizy. Pozostało nam jeszcze około 30 próbek - dodała.

Dlaczego bakteria zabiła ekosystem?

Naukowiec podkreśliła, że ichtioksyny, które wytwarza Prymnesium parvum, są bardzo silne. - Porażają system nerwowy. Śmierć ryb następuje szybko. Wydaje mi się, że to jest przyczyna masowej śmierci ryb w Odrze, bo właśnie takie są efekty działania tych toksyn - powiedziała.

Profesor dodała, że tego typu gwałtowne zjawiska, jak w Odrze, na świecie są bardzo dobrze opisane, również w przypadku innych, bardzo podobnych strukturalnie związków toksycznych.


Zobacz też: Marek Dyduch w Programie 4 Polskiego Radia

Czytaj także:

łk

Polecane

Wróć do strony głównej